15.04.2020/13:13

Sieci handlowe chcą zniesienia zakazu handlu w niedziele i złagodzenia innych obostrzeń

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do rządu o podejmowanie działań wobec branży handlowej z uwzględnieniem skali funkcjonowania sektora i konieczności planowania działań z wyprzedzeniem. 

POHiD postuluje podjęcie działań w dwóch etapach: I etap po 19 kwietnia oraz II etap w okresie odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań.  

Działania do podjęcia od 20 kwietnia:
 
1.    Zniesienie zakazu handlu w niedziele – zwiększenie przepustowości i rozładowanie ruchu w sklepach w trakcie całego tygodnia. Utrzymanie ciągłości dostaw i miejsc pracy w handlu i u dostawców oraz pobudzenia krajowej produkcji mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych.

2.    Wprowadzenie nowego limitu osób przebywających w sklepie – Dla  placówki  handlowej o powierzchni do 100 mkw. – 3 osoby na  jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw. powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości.

3.    Zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie. Działalność tej części sektora jest istotna z uwagi na asortyment konieczny na wypadek awarii w gospodarstwach domowych. Ponadto markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy.

4.    Dopuszczenie handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., dla właścicieli lub najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego, pozostałych artykułów użytku domowego oraz sprzętu sportowego.

5.    Zniesienie ograniczeń dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw., w tym galerii handlowych, parków handlowych oraz placówek wolnostojących z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie.  

6.    Przesunięcie „godziny dla seniora” na pierwsze godziny po otwarciu sklepu.

7.    Utrzymanie 1,5 m odległości w kolejce przy kasach. Sklepy wyznaczyły linie w kolejce do kas celem zachowania bezpiecznej odległości.

8.    Zapewnienie jednorazowych rękawiczek foliowych lub torebek foliowych dla klientów przed wejściem do sklepu. 

9.    Przekazanie z wyprzedzeniem informacji do branży, kiedy i jakie obostrzenia będą zniesione wraz z określeniem planowanych środków ochrony sanitarnej wymaganych do wdrożenia przez sklepy.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • inga 21.04.2020

  iris sama sobie rusz głową zanim zaczniesz pisać komentarz. a o zakupach niedzielnych , po za 7 niedzielami handlowymi możesz zapomnieć .

 • Jarek67 16.04.2020

  Do Iris ,,Idąc do biedronki w pn o 9 rano nie ma połowy towarów na półkach, bo Panie są zmęczone " to nie wina wolnych niedziel tylko sieć ma za mało personelu w poniedziałek rano do obsługi klienta , lub w sobotę na drugiej zmianie jest za mało personelu do uzupełnienia towarów .

 • Iris 16.04.2020

  Do INGA rusz głową nie ograna gopsoadatki bez wzmozonego handlu. Jeszcze sobie o mnie przypomnisz jak będziesz szła w ndz na kasę już niebawem. Swoje źródła mam, nawet nie wiesz co się szykuje, ale się wkrótce dowiesz.

 • inga 16.04.2020

  do iris . zapomnij o niedzielnych zakupach, niedziela od wypoczynku

 • krystyna 16.04.2020

  Fajnie jest zza biurka nakazać innemu człowiekowi pracę wyłącznie dla jeszcze większych zysków, niech ktoś taki mądry zacznie sam pracować w niedzielę i to jeszcze za jakie pieniądze , decydenci zarabiają krocie tego co ekspedientki . Proszę się czasami zastanowić nad innym człowiekiem , odrobinę zrozumienia .

 • znawca 16.04.2020

  Dlaczego urzędy są w weekendy zamknięte ? Dlaczego poczta która może być otwarta w niedziele jest zamknięta ? Dlaczego przychodnie lekarskie są zamknięte w weekendy?
  Dlaczego tylko służby pracują w straży, policji itd. Dlaczego ci co mają wszystkie weekendy wolne chcą zmuszać ludzi pracujących w sklepach do pracy w czerwony dzień kalendarza (niedziela) . Proszę sobie odpowiedzieć na powyższe pytania i zrobić rachunek sumienia.

 • Iris 15.04.2020

  A ja jestem za i prędzej czy później to wróci. Idąc do biedronki w pn o 9 rano nie ma połowy towarów na półkach, bo Panie są zmęczone. Zobaczycie PiS po wyborach będziecie tyrać po 25h za 75%placy minimalnej. I rząd sam posuwa takie plany ratowania gospodarki. Miny zrzedna nadsanym ekspedientkom. Wkraczamy w erę pracodawcy, koniec że stawianiem warunków przez pracowników. I ile bym nie dostała lapek w dół szybko zobaczycie jak bardzo jest to prawdziwe. A ja na to czekam...

 • Jarek67 15.04.2020

  A my klienci chcemy , żeby w każdą niedzielę witał nas w każdym punkcie dyrektor i kierownicy za ladą , a prezes z radą nadzorczą pojawiał się co niedziela po kolei na wszystkich punktach swojej sieci i pomagał nam klientom w zakupach . Wtedy dopiero będziemy się czuli docenieni przez właściciela sieci i wtedy możemy pomyśleć o zakupach w niedzielę . Na razie nie ma to najmniejszego sensu .

 • Robol 15.04.2020

  Jestem przeciw handlu w niedziele, tym bardziej teraz, połowa załogi dojeżdża, w soboty i niedziele kursy PKS są zawieszone, a od poniedziałku do piątku jeżdżą co 4 godz, + obostrzenia co do ilości pasażerów ale znów się liczy dla każdego pieniądz a nie człowiek, ale jak się siedzi na kanapie, to co się dziwić, gorszy sort niegodzien uwagi.

 • Brakuss 15.04.2020

  Niedziela ma być wolna jak jest, sami niech sobie idą do pracy ci, co proponują te teksty w artykule.

  Rząd wprowadził wolne niedziele i tak niech zostanie i mam nadzieję, że zdania nie zmienią!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.