28.11.2016/11:57

Siła nabywcza: Polacy na 29. miejscu w Europie

W kończącym się roku siła nabywcza Europejczyków wzrosła o około 0,3 proc. w porównaniu do 2015 roku. Najwyższą dysponują mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga, a najniższą – Białorusini, Mołdawianie i Ukraińcy. Polska plasuje się na 29. miejscu w gronie 42 państw.

Z najnowszych badań instytutu GfK wynika, że Europejczycy dysponują łącznie sumą około 9,19 biliona euro, którą mogą przeznaczyć w ciągu roku na wydatki i oszczędności. Statystyczny mieszkaniec Starego Kontynentu ma więc rocznie do dyspozycji 13 672 euro. Ta kwota wzrosła o około 0,3 proc. w stosunku do 2015 roku. Nie brakuje jednak krajów, w których wzrosty przekraczają 5 proc. Są to np. Islandia, Bułgaria, Rumunia, Estonia, Czechy, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Malta, Słowacja, Luksemburg i Łotwa.

Jednocześnie w Europie ciągle istnieje bardzo duża rozbieżność pomiędzy dochodami obywateli – mieszkańcy Liechtensteinu dysponują prawie ośmiokrotnie większą siłą nabywczą per capita niż mieszkańcy Ukrainy, gdzie jest ona najniższa w Europie. W czterech krajach z największą liczbą mieszkańców – Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy – zamieszkuje łącznie około 40 proc. Europejczyków, jednak udział obywateli tych państw w potencjale nabywczym mieszkańców Starego Kontynentu dochodzi do 60 proc. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.