09.06.2020/09:06

Skandal księgowy w Tesco. Zakończono sześcioletnie dochodzenie

Sześcioletnie dochodzenie w sprawie skandalu księgowego, który polegał na zawyżeniu zysku spółki o 250 mln funtów Tesco ostatecznie zostało zakończone bez doręczenia formalnej skargi – podaje independent.co.uk.
 

Dochodzenie wszczęto w 2014 r., natomiast w 2016 r. zakończyło się dochodzenie w sprawie byłego dyrektora finansowego Tesco.

Zarzuty stawiane przez Radę Sprawozdawczości Finansowej dotyczyły wprowadzania w błąd w sprawozdaniach finansowych. Tesco zapłaciło w sumie około 214 miliony funtów grzywien i rekompensat inwestorom w 2017 r.

Próby wniesienia zarzutów karnych przeciwko trzem wyższym członkom kierownictwa nie powiodły się. Brytyjskiego dyrektora finansowego Carla Rogberga, byłego brytyjskiego dyrektora zarządzającego Chrisa Busha i byłego brytyjskiego dyrektora ds. handlu żywnością Johna Scoulera oskarżono o to, że wiedzieli o nieprawidłowych rozliczeniach dochodu, aby firma wyglądała lepiej w księgach finansowych niż w rzeczywistości.

Trzej mężczyźni zostali oczyszczeni ze wszystkich zarzutów. Doprowadziło to do niespotykanej dotąd sytuacji, w której Tesco zapłaciło grzywnę na podstawie umowy, która wymieniała trzech mężczyzn uniewinnionych z powodu braku dowodów.

Podczas dochodzenia ujawniono toksyczny związek między supermarketem a jego dostawcami. Za czasów byłego szefa Philipa Clarke'a, Tesco naciskało na swoich dostawców na duże rabaty i zachęcało do umieszczania swoich produktów w widocznych miejscach w sklepach.  
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Laura 09.06.2020

    Czy usłyszymy jakieś korzystne informacje o Tesco? Czy Pan rzecznik ma coś do powiedzenia w sprawie Tesco, którego standard jest żałosny? Czy WH wysłały redaktora poza Warszawę, żeby zobaczyć jak w pasażach wszystkie normy cywilizacyjne oraz sanitarne nie są przestrzegane. Zapraszam do toalety.
    Może jakieś nowe przejęcia?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.