03.09.2020/20:32

Sklep Morele.net zapłaci ponad 2,8 mln kary za wyciek danych klientów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakładającą na spółkę Morele.net rekordową karę za wyciek danych klientów sklepu internetowego – donosi portal GazetaPrawna.pl

Do wycieku doszło w ubiegłym roku na skutek ataku hakerskiego. Prezes UODO nałożył w związku z tym na spółkę Morele.net (właściciela sklepy internetowego z elektroniką użytkową o tej samej nazwie) karę w wysokości 2,830 mln zł. Spółka odwołała się od tej decyzji do sądu, który dziś wydał w tej sprawie wyrok utrzymujący karę w mocy. 

Jak donosi portal GazetaPrawna.pl sąd uznał, że Morele.net nie zastosowało wystarczających środków technicznych i organizacyjnych do zabezpieczenia danych swych klientów. W ustnych uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Joanna Kube, podkreśliła, że Morele.net, mając na uwadze, że przetwarza dane osobowe 2,2 mln osób, a także zakres tych danych i kontekst powinno skutecznie oceniać związane z tym ryzyko i zagrożenia. Jej zdaniem UODO udowodnił też, że kradzież danych nastąpiła przez nieuprawniony dostęp do panelu pracownika i słusznie uznał, że jednoetapowa autoryzacja (poprzez login i hasło) była niewystarczająca.

Pełnomocnicy spółki Morele.net mieli natomiast zarzuty co do procedury postępowania, które w ich opinii było prowadzone według nieakceptowalnych standardów. Skarżyli się także no to, że cały czas nie wiedzą za co konkretnie kara została nałożona. Sławomir Kowalski, partner z kancelarii Maruta Wachta reprezentującej Morele.net argumentował podczas rozprawy, że w decyzji mówi się o tym, że spółka jedynie częściowo spełniła wymogi wobec środków bezpieczeństwa, ale nie wiadomo, co to znaczy.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także