18.09.2018/13:44

Sklep staje się sceną dla aktora-konsumenta. Kluczowe trendy w światowym detalu 2018/2019

Powszechny dostęp do sieci umożliwia konsumentom przeglądanie i porównywanie oferty skepów w dowolnym momencie i miejscu, co zwiększa przejrzystość rynku i pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji. Powoduje to jednak spadek lojalności wobec marek i sklepów, a po stronie biznesu przyspiesza wyścig o jak najlepsze zaspokojenie potrzeb klienta, zarówno w zakresie szybkości dostaw, wygody, informacji o produkcie, jak i ceny. Raport „Future Retail Disruption 2018/2019” firmy PlanetRetail RNG wskazuje na najważniejsze trendy, które kształtować będą światowy detal w najbliższych latach.

Kluczowym czynnikiem jest dzisiaj wygoda. Klienci oczekują od detalistów bliskości, dostępności i natychmiastowego spełniania oczekiwań. Sprzyjają temu zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństw, zmniejszanie liczebności gospodarstw domowych czy rosnąca rola kobiet na rynku pracy. Zmiany te napędzają wzrost popularności małych sklepów sąsiedzkich, przyspieszają rozwój e-commerce i zwiększają sprzedaż produktów convenience.

Rośnie znaczenie przemyślanych zakupów. W szybko zmieniającym się świecie czekają na nas liczne zagrożenia, takie jak automatyzacja pracy, imigracja czy zmiany klimatyczne. W związku z tym rośnie potrzeba powrotu do korzeni, naprawy świata. Będzie się zwiększał popyt na produkty zdrowe, naturalne i pozyskiwane w zrównoważony sposób. Przytomnie myślący producenci żywności, środków pielęgnacji i kosmetyków czy chemii domowej będą się starali eksponować te cechy swoich wyrobów i reagować na potrzeby konsumentów tak, by zyskać przewagę konkurencyjną.

Sklep staje się sceną dla aktora-konsumenta. Konsumenci coraz częściej preferują doświadczanie zamiast konsumowania. Detaliści na nowo wynajdują przestrzeń sklepową, rozszerzając strefy doświadczania i redukując miejsce na półkach, zajmowane przez produkty CPG. Serwisy online jeszcze bardziej zmieniają tradycyjne role odgrywane przez sklepy stacjonarne, wymuszając przekształcanie ich w przestrzeń wystawową, w której klienci szukają inspiracji, uczą się i testują nowości, kupując nowe produkty czy uzupełniając zapasy online.

„Online” coraz częściej znaczy „mobilnie”. Obecnie urządzenia mobilne są głównym narzędziem dostępu do sieci. Wzrost penetracji smartfonów najbardziej zwiększa dostęp do internetu, oferując producentom i detalistom dostęp do dziesiątków milionów nowych konsumentów rocznie, głównie z rynków wschodzących. Aby zwiększać sprzedaż i bardziej angażować konsumentów, firmy muszą personalizować ich doświadczenie zakupowe i oferować treści dostosowane do urządzeń mobilnych.

Żyjemy w czasach konkurencji globalnej. Coraz większej liczbie smartfonów towarzyszy coraz większa liczba serwisów sprzedażowych, dostępnych dla klientów, którzy coraz chętniej kupują transgranicznie. Dzięki temu detaliści i producenci mogą ze sobą konkurować na rynkach zewnętrznych, poza swoimi tradycyjnymi obszarami działania. Liderem są tutaj Chiny, które aktywnie przyciągają nowych klientów do coraz liczniejszych pilotowych serwisów e-commerce.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.