18.09.2018/13:44

Sklep staje się sceną dla aktora-konsumenta. Kluczowe trendy w światowym detalu 2018/2019

Czołowi detaliści zamieniają się w biznesowe ekosystemy. Tacy operatorzy e-commerce jak Amazon, Alibaba czy JD.com zastawiają na konsumentów coraz gęstsze sieci, zwiększając ich zaangażowanie, wydłużając czas spędzany na ich platformach, budując bazy danych obejmujące coraz więcej aspektów ich życia, kreując coraz bardziej spersonalizowaną i kompleksową ofertę. Dzięki temu jednocześnie coraz głębiej sięgają do ich portfeli i coraz bardziej podnoszą „próg wyjścia”. Za pomocą swoich kompleksowych ekosystemów stopniowo zamieniają się we w pełni zintegrowanych z konsumentem, dożywotnich dostawców usług i towarów.

Poniżej przykład ekosystemu Amazona, obejmujący poza platformami e-commerce także wiele innych usług, takich jak marketing, chmura danych, logistyka, usługi finansowe, programy lojalnościowe, badania, usługi lokalne, media i rozrywkę, streaming itd.

Dane rządzą. Cyfrowa komunikacja generuje bezprecedensowe ilości danych o konsumentach, a także danych operacyjnych na temat wewnętrznej organizacji i procesów zachodzących w firmach. Nowoczesne narzędzia analityczne pozwalają z tych nieuporządkowanych mas wyciągać pogłębioną wiedzę o konsumentach, dając firmom narzędzia do zwiększania skuteczności działania. Analiza danych będzie wpływać na sferę produkcji, łańcuch dostaw oraz decyzje sortymentowe. Ułatwi całemu przemysłowi dóbr konsumpcyjnych dalsze zbliżanie się do konsumenta z zachowaniem rentowności.

Marki globalne stają się lokalne. Rozwój ekosystemów e-commerce przyspiesza tempo docierania producentów do nowych konsumentów ze wszystkich zakątków świata. Globalne marki są przez „wschodzących” konsumentów postrzegane jako wyrazisty symbol lepszego życia, powinny one jednak dostosowywać swoje produkty do lokalnych kontekstów, aby konkurować z firmami lokalnymi.

Źródło: „Future Retail Disruption 2018/2019”, PlanetRetail RNG

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.