28.02.2020/13:00

Sklepy osiedlowe mile widziane

W 2019 roku liczba warzywniaków wzrosła o niemal 10 proc. – podaje wywiadownia gospodarcza Bisonde. Polacy coraz chętniej wybierają zakupy w małych osiedlowych sklepach, odwracając się od hiper- i supermarketów.

Trend ten wykorzystuje Polska Grupa Supermarketów, która do końca roku zamierza poszerzyć sieć do 700 placówek w całej Polsce, koncentrując się na sklepach osiedlowych.

- Wolne niedziele, program 500+ oraz rosnąca świadomość żywieniowa – to główne czynniki, które wpływają na zmiany w trendach sektora handlu spożywczego - uważa Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Choć liczba sklepów w Polsce spada nieprzerwanie od kilku lat, trend ten powoli wyhamowuje. Dane udostępnione przez Bisnode Polska wskazują również, że sytuacja uległa zmianie w przypadku warzywniaków i sklepów piekarniczych – w obu przypadkach ich ilość w zeszłym roku wzrosła. Trendami nie są zdziwieni przedstawiciele Polskiej Grupy Supermarketów, która od kilku lat celuje w segment proximity oraz convinience.

– Polski konsument zaczyna stawiać na jakość. I to nie tylko w dużych miastach – zwraca uwagę Michał Sadecki. – Wzrost zamożności Polaków powoduje znaczące zmiany na rynku handlowym. Liczy się wygoda i dostęp do wysokojakościowych produktów. Nie bez znaczenia są również bieżące trendy dietetyczne. – wylicza Sadecki, odnosząc się jednocześnie do wprowadzonej na początku roku ekologicznej marki własnej Włącz BIO.

Zdaniem PGS, dla klientów najważniejszy jest dostęp do świeżych owoców, warzyw i smacznego pieczywa. Wysokojakościowe wędliny również są czynnikiem, który decyduje o wyborze sklepu.

Polacy zaczynają robić zakupy w mniejszych ilościach, ale częściej – zazwyczaj codziennie lub co drugi dzień. Weekendowe wyjazdy do sklepów wielkoformatowych przechodzą za to do lamusa. Z badań PGS wynika, że Polacy uważają je za coraz bardziej męczące. Duży wpływ na taką sytuację ma wprowadzenie zakazu handlu w niedziele oraz wzrost dochodów, potwierdzony ostatnim raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Franczyza wciąż rośnie

Istotnym elementem zmian rynku handlu jest wzrost dynamiki budowy sieci franczyzowych. Według danych firmy konsultingowej PwC w tym roku rynek franczyzowy urośnie o ponad 2 tys. punktów – zarówno w handlu spożywczym, jak i konfekcji.

– Franczyza w branży spożywczej od lat rozwija się najszybciej. Tradycyjna forma handlu, obecna 15-20 lat temu praktycznie nie istnieje, ewentualnie dotyczy bardzo niszowych segmentów. Zrzeszenie w grupach zakupowych takich jak PGS, czyli w tzw. miękkiej franczyzie, zdejmuje z barków przedsiębiorców problem marketingu, kwestii logistycznych oraz poszukiwania dostawców, jednocześnie zapewniając sporą dozę niezależności – podkreśla Michał Sadecki.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.