24.01.2021/09:19

Sklepy w galeriach otwarte od 1 lutego? Wiceminister daje nadzieję, decyzja na dniach

Aktualne obostrzenia w życiu gospodarczym obowiązują do 31 stycznia. Jeśli rząd zdecyduje się na zniesienie jakichkolwiek restrykcji po tym terminie, prawdopodobnie na pierwszy ogień pójdzie przywrócenie pełni handlu w galeriach.

Wynika tak z wypowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski w rozmowie z Radiem Zet. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia dopytywany o tę kwestię stwierdził: "Myślę, że jakieś poluzowania wystąpią" i wskazał, że momentem przełomowym "być może" będzie właśnie 1 lutego.

- Myślę, że najszybciej dojdzie do uruchomienia szeroko rozumianego handlu, więc być może galerie handlowe od lutego będą uruchomione, a w przyszłości na pewno pozostała część będzie w jakimś innym reżimie sanitarnym - powiedział przedstawiciel resortu zdrowia w rozmowie z Radiem Zet.

O odmrożenie działalności w galeriach od 1 lutego apeluje m.in. Polska Rada Centrów Handlowych. Z wyliczeń organizacji wynika, że 15 tygodni lockdownów przyczyniło się do utraty aż 45 proc. przychodów sektora centrów handlowych. Straty branży przekroczyły już 30 mld zł.

W ostatnich dniach PRCH zwiększyła presję na rząd, sugerując, że właściciele i zarządcy galerii handlowych gotowi są nawet do pozywania Skarbu Państwa w związku z wątpliwymi podstawami prawnymi rządowych restrykcji. Jeśli 1 lutego handel w galeriach nie zostanie przywrócony, prawdopodobieństwo składania takich pozwów z pewnością wzrośnie.

Przypomnijmy, że aktualnie w galeriach większość sklepów, punktów usługowych, punktów gastronomicznych i lokali rozrywkowych nie może działać. Wyjątki przewidziano m.in. dla sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów z książkami. Rząd zabronił natomiast działalności choćby elektromarketom oraz sklepom z odzieżą, bielizną, czy obuwiem. Gastronomia może działać wyłącznie w modelu na wynos albo z dostawą.

Decyzję rządu odnośnie zakresu obostrzeń, jakie obowiązywać będą po 31 stycznia, poznamy w najbliższym tygodniu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także