28.03.2017/20:18

Smithfield Foods przejmie Pini Polska!

Koncern mięsny Smithfield Foods, do którego należy m.in. firma Animex, chce przejąć kontrolę nad spółkami Pini Polska, Hamburger Pini oraz Royal Chicken. Firma Smithfield złożyła właśnie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przeprowadzenie tej transakcji.

Jeśli UOKiK zgodzi się na przejęcie spółki Pini Polska przez Smithfield Foods, powstanie największa grupa związana z przetwórstwem i produkcją mięsa w Polsce. Działalność operacyjna przejmowanych spółek polega na prowadzeniu dwóch zakładów przetwórczych działających na rynku porcjowanego i paczkowanego świeżego mięsa wieprzowego oraz na rynku przetworzonych produktów mięsnych.

28 marca br., Grupa Smithfield podpisała niewiążący list intencyjny w sprawie zakupu należących do Grupy Pini dwóch zakładów przetwórstwa mięsa (spółek Pini Polska i Hamburger Pini) oraz spółki Royal Chicken zajmującej się projektem inwestycji w nowy zakład. Smithfield jest właścicielem Animex Foods, jednego z największych producentów żywności w Polsce specjalizującego się w produkcji mięsa i wyrobów mięsnych.

Pini Polska i Hamburger Pini to dwa niedawno uruchomione zakłady, wyposażone w nowoczesne urządzenia i linie technologiczne do produkcji wysokiej jakości wyrobów mięsnych.

„Zakup zakładów należących do Grupy Pini, wzmocni kolejne ogniwa będące ważnym elementem w rozwiniętym przez Smithfielda łańcuchu pionowej integracji. Zwiększy zarazem możliwości produkcyjne i eksportowe firmy Animex, wobec rosnącego wśród polskich i zagranicznych konsumentów popytu na wyroby firmy – poinformował Andrzej Pawelczak, rzecznik prasowy Grupy Animex.  

Sfinalizowanie transakcji jest uzależnione m.in. od zakończenia procesu oceny prawno finansowej oraz uzyskania zgody UOKiK.

Najważniejsze rynki dla Grupy Smithfield to rynek produkcji świeżego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych. Nabycie umocni pionowo zintegrowany łańcuch dostaw w grupie Smithfield w Polsce. Pozwoli to również na zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie przetwórstwa mięsnego, w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania klientów polskich i zagranicznych na wysokiej jakości przetworzone produkty mięsne.

Smithfield Polska to grupa firm specjalizująca się w produkcji żywności, przy zachowaniu kontroli całego procesu “od pola do stołu”. Właścicielem Smithfield Polska jest Smithfield Foods Inc będący niezależnym oddziałem WH Group. Smithfield Polska tworzą Animex Foods, Agri Plus i Agri Plus Pasze. Smithfield zatrudnia w Polsce ponad 9000 pracowników I współpracuje bezpośrednio z ponad 2300 polskimi hodowcami trzody chlewnej.

W ostatnim roku sprzedaż Animexu wzrosła o kilkaset milionów złotych do kwoty 4,813 mld złotych z czego 25-30 proc. stanowią przychody z eksportu. Firma ma 8 zakładów mięsnych zlokalizowanych w: Szczecinie, Iławie, Morlinach, Ełku, Suwałkach, Starachowicach, Dębicy, Opolu oraz zakład pierzarski w Krakowie.

Pini: Grupa Pini składa się z 7 firm ulokowanych w Europie z zakładami we Włoszech, na Węgrzech I w Polsce. W Polsce znajdują się 4 zakłady należące do Pini: Pini Polonia – producent mięsa wieprzowego, Hamburger Pini – producent mięsa porcjowanego i paczkowanego , Pini Polska – zakład przetwórstwa mięsnego, oraz Royal Chicken – projekt inwestycyjny zakładu w budowie..

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • bigos 30.03.2017

  Poczekają aż Pini Polonia sama się przewróci. Mają swoje linie ubojowe to kupować uboju nie potrzebują.

 • Ss 30.03.2017

  A przecież kolego jak byś wiedział to pini to nie polskie tylko włoskie wiec nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem bo te żarcie to nie dobre i tak było

 • Dramat 29.03.2017

  Dramat jaz tego dzikiego kraju spierda..m tu już Polski nie ma są za to Niemcy ,Portugalia a teraz i USA nas najeżdża ????? Tragedia sprzedają wszystko jak leci myślałem że PIS trochę to zatrzyma ,ale wyniki jak zawsze .Sprzedać wszystko co POlskie. By BY

 • rolnik 1965 29.03.2017

  SF jest juz dawno chinski

 • nc 29.03.2017

  to znaczy, że w Polsce prawie wszystko mięso będzie koszerne?

 • trzodziarz 29.03.2017

  Nie przejmuje Pini Polonia a 3 spółki z grupy w tym Pini Polska, a to nie to samo.
  Pini Polonia to ubój, a Pini Polska to przetwórstwo.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.