28.06.2018/13:45

Solidarność chce objąć zakazem handlu sklepy franczyzowe i - częściowo - centra dystrybucyjne

Wydłużenie doby pracowniczej, ograniczenie funkcjonowania w niedziele centrów dystrybucyjnych, zakazanie sklepom funkcjonowania jako placówki pocztowe, ograniczenie handlu na dworcach oraz korekta przepisów zezwalających na sprzedawanie w niedziele ryb i na handel przy cmentarzu - to najnowsze postulaty NSZZ "Solidarność" dotyczące ewentualnych zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele.

Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do kopii pisma skierowanego w tej sprawie do wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda przez Alfreda Bujarę, szefa handlowej "Solidarności". Oprócz wskazanych powyżej zmian przepisów, związkowcy z "S" domagają się także innego interpretowania jednego z wyjątków zapisanych w ustawie.

Chodzi o zapis pozwalający na prowadzenie w niedziele handlu przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Zdaniem Bujary, zapis ten "wyraźnie wskazuje, że franczyzobiorcy są objęci zakazem, o którym mowa w ustawie, ponieważ prowadzą działalność gospodarczą na cudzy rachunek". Szef handlowej "Solidarności" w piśmie do Szweda przedstawił opinię, zgodnie z którą nie jest potrzebna nowelizacja ustaw w zakresie objęcia zakazem handlu franczyzobiorców, gdyż "cytowany zapis literalnie na to wskazuje".

W zakresie wydłużenia doby pracowniczej, Solidarność proponuje rozszerzenie czasu obowiązywania niedzielnego zakazu handlu na okres od godz. 22 w sobotę do godz. 5 w poniedziałek - czyli na czas 31 kolejnych godzin. Podobne regulacje miałyby dotyczyć dni poprzedzających i następujących po dniach świątecznych. Jednocześnie związkowcy zauważają, że zmiana doby pracowniczej "wymaga oceny ewentualnej kolizji z zapisami Kodeksu pracy".

Alfred Bujara chciałby także zabronić Żabkom - czy jakimkolwiek innym sklepom spożywczym - działania w niedziele z zakazem handlu w oparciu o status placówki pocztowej. Szef handlowej "Solidarności" sugeruje, by dotykającej tej materii przepisie doprecyzować, że w niedziele funkcjonować mogą tylko te placówki pocztowe, "w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych".

Związkowcy są zdania, że zakaz handlu powinien obejmować nie tylko sklepy, lecz również - częściowo - centra dystrybucyjne. Jak wyjaśnił Alfred Bujara, te ostatnie "mogłyby być otwarte w dni objęte zakazem, ale na określonych warunkach i za zgodą pracownika".

Kolejne ograniczenie miałoby dotyczyć handlu na dworcach. "Solidarność" postuluje, aby zabronić przedsiębiorcom otwierania sklepów w miejscach, gdzie miejsca obsługi podróżnych są zamknięte. Obecny przepis w tym zakresie miałby zostać doprecyzowany poprzez dodanie na jego końcu sformułowania: "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych świadczoną na bieżąco, w sposób ciągły".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • obywatel 03.07.2018

  Solidarność jest przereklamowana komu chcą dobrze chyba nie ludziom którzy pracują weźcie się sami do roboty bo od nic nie robienia same głupoty Wam do głowy przychodzą.
  DAJCIE LUDZIOM PRACOWAĆ !!!!! A najlepiej zamknijcie wszystko tylko nie zapomnijcie wyłączyć prądu i wody bo tam też pracują ludzie !!!!

 • Lucky Strajk 02.07.2018

  Związki są w stanie położyć każdą firmę. Wystarczy wmówić ludziom, że "czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy". Nie rozumiem jak w kraju w którym nie ma obowiązku pracy Ci co chcą pracować od razu brani sa pod buta związkowców.

 • Guru 02.07.2018

  No to kolejny etap to komisje pisowo-rydzykowe wspólne z policją, które natychmiast aresztują każdego kto handluje w niedziele. PIS walczy z handlem podobnie jak komuchy, komuniści też prowadzili bitwę o handel i zamykali i likwidowali sklepy.

 • lech 02.07.2018

  Solidarność....kto na nich płaci ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.