08.11.2018/11:09

Solidarność: W Biedronce potrzebna jest zmiana systemu premiowania!

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, opublikował komunikat, w którym oświadcza, że sekretariat udziela poparcia Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” działającej w Jeronimo Martins Polska S.A. w zakresie prowadzonego z pracodawcą sporu zbiorowego.

Szef handlowej „Solidarności” przypomina, że komisji zakładowej w JM Polska nie udało się uzyskać poprawy warunków pracy podczas okresowych rokowań z pracodawcą, który nie uwzględnił żadnego żądania związkowców. Domagali się oni m.in. „zmiany zasad magazynowania, które zdaniem organizacji są niezgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienia ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych w dni poprzedzające niedziele i święta objęte ustawowym ograniczeniem handlu, w które to dni pracodawca postanowił wydłużyć godziny otwarcia placówek handlowych bez uzasadnionej i obiektywnej potrzeby.”

Autor komunikatu podkreśla, że roszczenia organizacji związkowej nie mają charakteru płacowego.

„W zakresie kwestii wynagradzania strona związkowa skierowała jedynie potrzebę zmiany w zakresie systemu premiowania, albowiem pracodawca uznaje usprawiedliwioną nieobecność pracownika – tj. zwolnienie chorobowe lub urlop na żądanie jako główne kryterium decydujące o nie przyznaniu pracownikowi premii oraz propozycję w zakresie ustanowienia premii regulaminowej” – wyjaśnia Alfred Bujara.

Związkowiec zwraca uwagę, że w trakcie pierwszego spotkania z udziałem mediatora strona związkowa odstąpiła od niektórych żądań i zmodyfikowała pozostałe, jednak pomimo tego pracodawca nie rozpoczął negocjacji i podtrzymał swoje stanowisko. W trakcie drugiego spotkania mediacyjnego pracodawca podtrzymał swoje stanowisko, także w kwestiach, które zdaniem związkowców nie powinny mieć charakteru spornego.

„Zagrożenia występujące w sklepach związane z magazynowaniem produktów w przestrzeni handlowej, zalegającym towarem w magazynach, zablokowanymi drogami transportowymi, czy brakiem porządku są dotkliwe nie tylko dla pracowników, ale również klientów” – twierdzi Bujara i zarzuca pracodawcy, że jego brak woli do osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia doprowadził do impasu.

„Najbardziej niepokojący jest brak woli pracodawcy do podpisania porozumienia z organizacją związkową w zakresie zasad działalności u pracodawcy związków zawodowych. Organizacja zakładowa dysponuje dowodami na utrudnianie prowadzenia działalności związkowej, w tym zakazu wstępu do placówek handlowych działaczy związkowych, które zdaniem organizacji nasiliło się w związku z trwającym sporem zbiorowym” – kontynuuje szef handlowej „Solidarności”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.