06.02.2017/12:26

Solidarność zabiera głos ws. deklaracji o 500+ w Auchan

Jak twierdzą związkowcy, pracownicy Auchan dostają do wypełnienia ankiety, w których muszą się przyznać, czy pobierają środki z programu Rodzina 500+. Ich zdaniem sieć chce uwzględniać te świadczenia przy podziale pieniędzy z funduszu socjalnego. W ocenie handlowej Solidarności takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

Ankieta w teorii jest dobrowolna. Jednak jak podkreśla Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, do związku zgłaszają się pracownicy sieci, którzy twierdzą, że za odmowę jej wypełnienia przełożeni grozili im negatywnymi konsekwencjami, a nawet zwolnieniem z pracy.

Dorota Patejko dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska poinformowała w oświadczeniu, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń Funduszu Socjalnego składają swoją prośbę do Członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny. Składanie oświadczeń jest realizacją wymogu, jaki stawia na Pracodawcy ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny (najwyższe świadczenia dla pracowników o najniższym dochodzie na członka rodziny). Nieprawdą jest, że oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników, pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu - czytamy w oświadczeniu Auchan.

Zdaniem handlowej Solidarności, branie pod uwagę świadczeń na dzieci z programu „Rodzina 500+” przy podziale środków przysługujących pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest sprzeczne z przepisami prawa.

– Świadczenie wychowawcze uzyskiwane z programu „Rodzina 500+” jest nieopodatkowane i nie stanowi dochodu w myśl przepisów podatkowych. Nie jest ono również wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Za absolutnie niedopuszczalne uważamy więc próby odbierania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikom korzystającym z programu „Rodzina 500+”. Takie postępowanie w naszej ocenie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również z podstawowymi normami moralnymi. Trudno bowiem inaczej określić pozbawianie pracowników należnych im świadczeń dlatego, że posiadają dzieci – czytamy w stanowisku handlowej „S” przyjętym 26 stycznia.

Jak wskazują związkowcy, rządowy program, z którego wypłacane są świadczenia rodzicielskie, ma szczególnie istotne znaczenie dla osób zatrudnionych w handlu wielkopowierzchniowym ze względu na bardzo niskie wynagrodzenia w tej branży.

Jak informuje interia.pl w tym tygodniu do sklepów Auchan, a potem także do placówek innych sieci, wejdą kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole zarządziła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przeczytaj także:

Auchan żąda od swoich pracowników deklaracji o wpływach z 500 plus

Auchan szanuje prawo! - stanowisko Auchan Polska w sprawie składania oświadczeń 500+

Minister pracy zleca PiP kontrolę w Auchan

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Amber 15.02.2017

  Do pełni obrazu dodam, że ja świadczenie pobieram (dwójka dzieci) i oświadczyłam o tym bez przymusu i bez protestu, choćby ze względu na sytuację mojej koleżanki z działu, która świadczenia nie ma (jedno dziecko, minimalnie za wysokie dochody na to, aby to świadczenie uzyskać), której dochody są w związku z tym, na głowę w rodzinie, sporo niższe od moich. Uważam, że to byłoby nieuczciwe wobec niej, gdybym tych pieniędzy nie doliczyła, no bo w końcu ja je mam do dyspozycji, a ona nie. Ciekawe co na to panowie i panie związkowcy...

 • Odplywam 07.02.2017

  Z akcjami podobnie mialy byc dobrowolne,a byly wymuszane pod pretekstem podwyzki lub zwolnienia z pracy.Ta firma z polakow robi ciemna mase.

 • dario 06.02.2017

  Ciekawe gdzie ci ludzie byli jak zostały położone negocjacje w sprawie podwyżek na 2017rok??
  Od tego zacznijcie i tam się kłóćcie nie o 500plus. Jeżeli ktoś ubiega się o zapomogi np na rozpoczęcie roku szkolnego itp to niech pokaże faktyczne dochody. Ludzie wszawe grosze zarabiają a tu pieniactwo o podawanie lub nie 500plus. Godną płacą w auchan niech się szef pan Alfred z naszą super szefową która milczy jak zaklęta zajmą.

 • polski sklep górą 06.02.2017

  jeśli się ni podobają zwyczaje w firmie, to można zmienić na prace w Biedronce, buhahahhaha. Hipermarkety są hołubione zarówno przez Polaków , jak i kolejne rządy... trzeba kochać mimo drobnych wad :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.