01.03.2020/12:10

Spada liczba restrukturyzacji, ale rośnie liczba bankructw w handlu detalicznym [RAPORT]

W ciągu ostatniego roku liczba firm handlowych będących w restrukturyzacji spadła blisko dwukrotnie. Wzrosła za to liczba upadłości.

Jak wynika z raportu „Restrukturyzacja w Polsce. Raport Roczny 2019”, opublikowanego przez firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja. Wynika z niego, że jeszcze w pierwszym kwartale 2019 roku restrukturyzowało się 37 podmiotów prowadzących działalność handlową. W czwartym kwartale było ich już 18.

To właśnie przełom 2018 i 2019 roku stanowił największą „górkę”, jeżeli chodzi o liczbę firm podlegających restrukturyzacji. Później zanotowano wyraźny ich spadek.

Z danych dotyczących struktury branżowej restrukturyzacji według najważniejszych sekcji PKD wynika, że zarówno w przypadku handlu hurtowego, jak i handlu detalicznego w 2019 roku zanotowano spadek liczby firm restrukturyzujących się, w stosunku do tego co obserwowaliśmy rok wcześniej. Nadal było ich jednak więcej niż w roku 2017.

 „ Liczba restrukturyzacji w handlu i transporcie zmniejszyła się kosztem wzrostu liczby upadłości” – czytamy w raporcie.

Autorzy raportu informują, że z analizy obwieszczeń opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynika, że w 2019 roku łącznie rozpoczęto 1048 postępowań insolwencyjnych, z czego 469 to postępowania restrukturyzacyjne, a 579 to postępowania upadłościowe.

"Liczba postępowań spadła o 2,9 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Za ten niewielki spadek w większej mierze odpowiada malejąca liczba upadłości (-4,3 proc.), a nie restrukturyzacji (-1,1 proc.). Świadczy to o systematycznie rosnącej popularności dostępnej od 2016 roku procedury restrukturyzacyjnej. Łączna liczba restrukturyzacji i upadłości w ujęciu kwartalnym ustabilizowała się między 250 a 300. W samym czwartym kwartale 2019 r. wyniosła 241, z czego 111 to restrukturyzacje, a 130 – upadłości" - czytamy w komunikacie.

Firma zwraca także uwagę, że aktualnie obserwujemy stabilizację liczby niewypłacalnych firm mimo niesprzyjających trendów, takich jak spowolnienie gospodarcze, recesja przemysłowa w Niemczech, rosnące koszty pracy czy nowe regulacje prawne zwiększające niepewność wśród firm.

"Na poziomie całej gospodarki wpływ tych czynników mógł zostać zredukowany przez szybko rosnącą inflację. Firmy przerzucają rosnące koszty na konsumentów, co wspiera ich marże i poprawia wyniki finansowe oraz płynność" - podkreślają autorzy raportu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.