09.11.2016/19:41

Spada siła nabywcza przypadająca na mkw. powierzchni handlowej

Analiza danych z ostatnich 5 lat pokazuje, że konkurencja centrów handlowych rośnie szybciej niż zamożność konsumentów. Według danych GFK Polonia dynamika podaży powierzchni centrów handlowych wyniosła 20 proc., zaś siły nabywczej konsumentów o 11 proc.

Nasycenie powierzchnią handlową na koniec 2016 roku wyniesie 297,5 m. kw. na 1000 mieszkańców, co oznacza wzrost o 20 proc. w ciągu ostatnich 5 lat.

W tym czasie siła nabywcza (całkowita wartość towarów i usług, jakie ludność może nabyć w ciągu roku) wzrosła o 11 proc. do poziomu ponad 1 mld zł.

Wraz ze wzrostem nasycenia powierzchnią handlową zmniejszyła się wartość siły nabywczej przypadającej na mkw. powierzchni handlowej w centrach handlowych. Na koniec roku wyniesie 88,1 tys. zł (spadek o 7 proc.) w skali całej Polski.

Siła nabywcza przypadająca na oferowaną powierzchnię to jeden z parametrów pozwalających na ocenę konkurencyjności rynku w relacji do jego zamożności.

Obserwujemy znaczne różnice w dynamice zmian w poszczególnych największych aglomeracjach: Największy wzrost nasycenia powierzchnią handlową nastąpił w aglomeracji poznańskiej, głównie dzięki otwarciu dwóch dużych centrów handlowych: City Center oraz Posnania (razem 158 tys. mkw.), przyczyniając się do spadku siły nabywczej przypadającej na 1 mkw. o 15 proc. do poziomu niemal 38 tys. zł.

Jedynie w aglomeracji warszawskiej nastąpił widoczny wzrost siły nabywczej na m kw. (o 13 proc. do wartości 70 tys. zł), wynikający naturalnie z braku większych inwestycji. Otwarcie Hali Koszyki oraz rozbudowa Promenady zmieniły relację zamożności do powierzchni o 2 p.p. Rosnąca podaż powierzchni w centrach handlowych przy wolniej rosnącej zamożności ich klientów, to w konsekwencji wyzwanie dla wynajmu i marketingu centrów handlowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.