18.11.2022/14:30

Spark e-paragon zdobył Perlę Rynku FMCG 2022 Srebro

Spark e-paragon to pierwszy w Polsce kompleksowy system i HUB e-paragonów dla biznesu: elektronicznych paragonów fiskalnych, które całkowicie zastępują paragon papierowy. Usługa jest dostępna od maja tego roku, gdy za pośrednictwem repozytorium Spark wydano pierwsze e-paragony w polskim handlu. Branża przyjęła to wydarzenie z dużym entuzjazmem – w końcu papierowe świstki wydawane przez sprzedawcę do każdej transakcji są nie tylko nieekologiczne, ale też niepotrzebnie wydłużają proces sprzedaży.

Korzyści biznesowe

To właśnie korzyści procesowe e-paragonu budzą największe zainteresowanie biznesu. Bo jest o czym mówić: dzięki e-paragonom możemy zautomatyzować i odchudzić proces fiskalizacji i w ten sposób obniżyć jego koszty nawet o 80% (oszczędność m.in. czasu pracy, papieru, energii i kosztów archiwizacji).

E-paragon pozytywnie wpływa na wydajność logistyki – proces drukowania paragonu i wkładania go do paczki lub ręcznego wystawiania do niego faktury może zostać całkowicie zautomatyzowany i zastąpiony przez jeden dokument elektroniczny udostępniony kupującemu.

Co więcej, e-paragon wspiera również ochronę środowiska. Papierowy dowód zakupu nie nadaje się do recyklingu, a do produkcji wymaga ogromnych zasobów drzew i wody. Wyeliminowanie wydruku tradycyjnych paragonów w organizacji może więc znacząco zmniejszyć ślad węglowy oraz poprawić wskaźniki ESG.

Jak działa e-paragon

Aby wydawać e-paragony wystarczy posiadać urządzenie fiskalne online i zintegrować swój system sklepowy z HUBem Spark. Usługa ma zastosowanie zarówno dla transakcji e-commerce, jak i in-store oraz obsługuje e-paragony i e-faktury. W dodatku korzystanie z usługi Spark zwalnia z obowiązku integracji z KSeF.

Proces wydania e-dokumentu jest prosty: podczas transakcji repozytorium Spark łączy się z systemem sprzedaży i urządzeniem fiskalnym sklepu. Po fiskalizacji sprzedaży repozytorium odbiera dane o transakcji i udostępnia sprzedawcy gotowy e-dokument (e-paragon lub e-fakturę).

To, jak proces jest zaprojektowany jest ważne, ponieważ upewnia sprzedawcę i klienta, że e-paragon jest pełnoprawnym dokumentem fiskalnym, tworzonym w czasie rzeczywistym na podstawie danych z urządzenia fiskalnego. Zabezpiecza również obie strony transakcji przed manipulacjami dokumentem i próbami oszustwa.

E-paragon to przyszłość

Spark e-paragon to pierwszy w Polsce kompleksowy system i HUB e-paragonów dla biznesu, który jest w pełni zgodny z regulacjami – w tym także z RODO. Z usługi korzystają już m.in. podmioty e-commerce z branży cateringowej, kosmetycznej, odzieżowej, usługowej czy elektroniki. Usługa zostanie niebawem uruchomiona także w pierwszych projektach w handlu stacjonarnym.

E-paragon to przyszłość handlu, więc warto tworzyć ją już teraz.

Wypowiedź:

Przez kilka lat budowaliśmy podwaliny pod funkcjonowanie e-paragonu fiskalnego w Polsce. Dlatego cieszy nas, że rynek dostrzega ogromny potencjał tej usługi. Nagroda Perły Rynku FMCG to potwierdza i jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem.

Cezary Pierzan, Prezes Zarządu Spark

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.