24.11.2020/09:33

Sprzedawcy i producenci kwiatów pod ścianą. Sprzedaż spadła o 45 proc.

Producenci kwiatów notują 45 proc. spadek sprzedaży, co jest efektem drugiej fali COVID-19 i zamkniętych cmentarzy na przełomie października i listopadzie. Producenci chryzantem złożyli z tego tytułu wnioski o rekompensaty finansowe na kwotę ponad 86 mln zł - donosi topagrar.pl.

Podczas pierwszej fali pandemicznej od marca do kwietnia, na skutek wprowadzonych obostrzeń, miało miejsce praktycznie całkowite wstrzymanie sprzedaży kwiatów. Potem od maja obserwowaliśmy powolne odbudowywanie się rynku i wzrost zainteresowania konsumentów. Ale obecnie jesteśmy świadkami drugiej fali Covid-19 i kolejnych obostrzeń, z którymi borykają się producenci kwiatów w całej Unii Europejskiej.

Z danych Polskiego Związku Ogrodniczego w Poznaniu popyt liczony, rok do roku, spadł we wrześniu do poziomu 30 proc., a w październiku i pierwszej połowie listopada do 45 proc. Sytuację w listopadzie gwałtownie pogorszyła nagła decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy.

Producenci chryzantem, którzy najbardziej na tym ucierpieli, mogą teraz skorzystać z rządowego programu pomocy. Posiadacze co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych i 200 sztuk chryzantem ciętych w pełnej fazie dojrzałości mogli do 6 listopada zgłosić się do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Stawki pomocy zostały ustalone na poziomie: 20 zł za sztukę przy chryzantemach doniczkowych oraz 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.

Zgodnie z danymi ARiMR wnioski złożyło 5972 posiadaczy chryzantem na łączną kwotę 86,7 mln zł. Z czego 4883 ogrodników złożyło wnioski na kwotę 77,3 mln zł, a 1089 przedsiębiorców na kwotę 9,4 mln zł.

Czytaj więcej na portalu www.topagrar.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także