21.03.2013/10:12

Sprzedaż branży mleczarskiej to 30 mld zł

W 2011 roku wartość sprzedaży branży mleczarskiej wyniosła 26,3 mld zł. W 2012 roku było to już 30 mld zł. Jak podaje „Rzeczpospolita”, wyniki za ubiegły rok są lepsze niż spodziewali się sami mleczarze.

Powód? Bardzo dobre warunki w eksporcie – polskie firmy, które niemal jedną trzecią swojej produkcji eksportują, skorzystały na podwyżkach cen na światowym rynku. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w 2012 roku sprzedaliśmy za granicę produkty mleczne za niemal 1,45 mld euro, co oznacza wzrost o 3,5 proc. wobec 2011 roku. Eksporterom dodatkowo sprzyjał niski kurs złotego – w przeliczeniu na krajową walutę sprzedaż zagraniczna urosła o 5 proc. Ekonomiści spodziewają się, że dobra passa w mleczarstwie będzie trwać dalej. Bank BGŻ nie wyklucza, że w pierwszym półroczu w górę mogą iść ceny masła, mleka w proszku oraz serów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.