19.10.2018/12:53

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań. Co się stało?

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się we wrześniu w cenach bieżących o 5,6 proc. r/r wobec wzrostu o 9,0 proc. w sierpniu, co było znacząco poniżej konsensusu rynkowego (7,6 proc.). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych obniżyła się we wrześniu do 3,6 proc. r/r wobec 6,7 proc. w sierpniu.

Zdaniem Krystiana Jaworskiego, starszego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska do spadku dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu przyczyniło się przede wszystkim niższe tempo wzrostu w kategorii "pojazdy, samochodowe, motocykle i części” z 11,0 proc. r/r w sierpniu do -4,3 proc. we wrześniu.

- Był to efekt wchodzących w życie nowych norm emisji spalin od 1 września br. Skutkowało to podbiciem dynamiki sprzedaży w tej kategorii w lipcu i sierpniu i jej silnym spadkiem we wrześniu. Naszą ocenę wspierają dane dotyczące liczby rejestracji nowych samochodów osobowych – zwiększyła się ona o 64,3 proc. r/r w sierpniu i spadła do -26,4 proc. we wrześniu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że ponowne przyspieszenie wzrostu sprzedaży w branży motoryzacyjnej nie zrealizuje się naszym zdaniem z miesiąca na miesiąc, co oznacza, że w czasie kategoria te będzie czynnikiem ograniczającym dynamikę sprzedaży detalicznej ogółem – komentuje Krystian Jaworski.

Jak wskazuje ekspert, w innych kategoriach poza "paliwami” i "pozostałymi towarami” również odnotowano spowolnienie wzrostu sprzedaży. - W kontekście dobrych nastrojów gospodarstw domowych, źródłem spowolnienia sprzedaży we wrześniu były najprawdopodobniej przede wszystkim niekorzystne efekty kalendarzowe, a zatem spadku dynamiki nie należy traktować jako zapowiedzi negatywnych tendencji. Zgodnie z wynikami badania GUS dotyczącego koniunktury konsumenckiej, wskaźnik "obecne dokonywanie ważnych zakupów” odnotował w październiku kolejne historyczne maksimum – wyjaśnia ekonomista CABP.

I dodaje: - W kierunku spadku dynamiki sprzedaży detalicznej w kategorii "włókno, odzież, obuwie” oddziaływały dodatkowo efekty wysokiej bazy sprzed roku. W związku z wyjątkowo chłodnym wrześniem w 2017 r. zwiększenie zakupów odzieży i obuwia z kolekcji jesienno-zimowej nastąpiło wcześniej niż zazwyczaj.

Przeciętna dynamika realnej sprzedaży detalicznej zmniejszyła się do 5,8 proc. r/r w III kw. wobec 6,1 proc. w II kw. - Dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu stanowią zatem wsparcie dla naszej prognozy wzrostu konsumpcji w III kw. (4,8 proc. r/r wobec 4,9 proc. w II kw.). Czynnikiem pobudzającym spożycie prywatne w III i IV kw. będą wypłaty w ramach programu "Dobry Start” (300 zł na dziecko). Szacujemy, że podbiją one roczną dynamikę konsumpcji w tych kwartałach o 0,2 pkt. proc. W efekcie, mimo efektu wysokiej ubiegłorocznej bazy, roczna dynamika konsumpcji w IV kw. obniży się nieznacznie w porównaniu z III kw. (o 0,1 pkt. proc.) – podsumowuje Krystian Jaworski z Credit Agricole Bank Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.