18.04.2017/09:20

Stacjonarne czytniki kodów: uwaga na szybkę, kable i zbyt wysoką wilgotność

Czytniki stacjonarne przyspieszają obsługę klientów, usprawniając ruch w sklepie. Jednak niewłaściwie dobrane i źle użytkowane, zamiast ułatwić, mogą spowodować trudności w funkcjonowaniu obiektu.

Czytniki wbudowane w lady sklepowe stosowane są w dużych sklepach (np. hipermarketach). Charakteryzują się wysoką wydajnością. Drugą grupą są skanery umieszczane na specjalnych stojakach lub zintegrowane z podstawką. - Oba typy pracują w trybie samoobsługowym, niewymagającym naciskania przez pracownika spustu skanowania – opisuje Tomasz Dzideczek z firmy Motorola.

Wacław Wolak z Novitusa przekonuje, że stacjonarne (ladowe) czytniki kodów kreskowych można instalować w każdej placówce o średnim i dużym natężeniu ruchu klientów. - Możemy je znaleźć nie tylko w supermarketach, ale również w sklepach osiedlowych z jednym czy dwoma stanowiskami kasowymi, gdzie znacznie przyspieszają obsługę klientów – mówi.

Kluczowe pytania

Wybierając czytnik stacjonarny, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań: czy potrzebujemy urządzenia pionowego czy poziomego?; czy chcemy, żeby czytnik był zintegrowany z wagą?; czy ma on posiadać możliwość podłączenia czytnika ręcznego, co ułatwi odczyt kodów z dużych i ciężkich towarów bez konieczności ich wyjmowania z wózka? Dobrze jest też zastanowić się, czy w przypadku czytników poziomych wystarczy standardowa szybka, czy jednak bardziej potrzebna jest szybka szafirowa, znacznie odporniejsza na zarysowania.

W placówkach handlowych średniej wielkości sprawdzają się czytniki stacjonarne, których niewielkie rozmiary oraz ergonomia umożliwiają pracę w trybie prezentacyjnym lub ręcznym. - Wyposażone są w wieloliniowy skaner laserowy lub w coraz bardziej popularny imager, dzięki czemu szybko i dokładnie odczytują kody kreskowe już za pierwszym razem, co znacznie przyspiesza obsługę klientów – mówi Mikołaj Epsztein, z firmy Koncept-L. Do obiektów handlowych obsługujących wielu klientów poleca czytniki stacjonarne (pionowe i poziome) zabudowane w boksach kasowych. - Dobrze, jeśli obok czytnika ladowego kasjer dysponuje również czytnikiem ręcznym, który służy do rejestrowania sprzedaży towarów wielkogabarytowych i ciężkich bez konieczności ich wyjmowania na taśmę. Wielokierunkowe czytniki kodów, na stałe wmontowane w boks, są rozwiązaniem droższym, ale za to bardzo funkcjonalnym – mówi reprezentant firmy Koncept-L.

Złe nawyki kosztują

Czytniki kodów kreskowych narażone są na duże obciążenia i możliwość uszkodzeń mechanicznych podczas obsługi klientów. Najbardziej podatna na uszkodzenia jest szybka chroniąca głowicę skanującą. - W przypadku urządzeń ladowych, często zdarza się, że kasjer, skanując ciężki lub twardy towar, dociska go do szybki. Oczywiście element ten wykonany jest z odpowiednio wzmocnionego szkła, ale wielokrotne przesuwanie po nim np. metalowych lub ciężkich przedmiotów może go zarysować – mówi Tomasz Dzideczek. Z kolei czytniki stacjonarne umieszczane w stojakach mogą być sporadycznie narażone na upadki oraz uderzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.