21.11.2019/15:23

Starzenie się społeczeństwa szansą dla producentów żywności funkcjonalnej

Populacja ludzi starszych zwiększa się zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Stanowi to wyzwanie i szansę dla przemysłu spożywczego. Ludzie starsi są bardziej narażeni na ryzyko niezbilansowania diety i niedożywienia ze względu na zachodzące z wiekiem zmiany fizjologiczne. Dowodzi to, że zapotrzebowanie na produkty skierowane do seniorów  będzie wzrastać. Z tego powodu osoby starsze stanowią coraz częściej pożądaną i cenioną grupę konsumentów.

W Polsce liczba osób w podeszłym wieku rośnie. W 2018 roku było ok. 2,7 mln osób mających 75 lat i więcej. Szacuje się, że w 2040 r. będzie ich dwa razy więcej, a w 2060 r. aż 7 mln. Zmiany demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa, powodują powstanie licznych pomysłów na produkty dedykowane osobom starszym. Zgodnie z prognozami demograficznymi rynek produktów dla osób starszych można uznać za perspektywiczny. Bardzo dobrą propozycją zaspokajania określonych potrzeb starzejącego się organizmu są produkty prozdrowotne. Żywność z udziałem składników bioaktywnych jest jedną z możliwości znacznego ograniczenia chorób dietozależnych wśród seniorów.

Czy producenci żywności dostrzegają potrzeby i związany z nimi potencjał konsumentów w starszym wieku? Według Euromonitor wartość rynku żywności funkcjonalnej w 2016 w Europie osiągnęła 117 mld EUR, w Polsce – 3,7 mld EUR, w porównaniu z 1,2 mld EUR w 2012 r. Przewiduje się, że rynek ten w 2020 roku tylko w krajach UE osiągnie wartość ponad 40 mld EUR. Również w krajach Europy Zachodniej ta kategoria produktów intensywnie się rozwija. Prawie 50 proc. sprzedawanej żywności funkcjonalnej to prozdrowotne przetwory mleczne, a około 30 proc. produkty zbożowe. W Europie Wschodniej natomiast rynek żywności funkcjonalnej jest bardzo rozdrobniony, chociaż w niektórych Państwach, jak np. w Rosji 51 proc. łącznych przychodów pochodzi z rynku żywności funkcjonalnej, w Polsce 17  proc., a w Czechach 9 proc.

Wraz z wiekiem stępiają się zmysły węchu i smaku, więc potrawy nie smakują tak jak kiedyś, zmniejsza się aktywność fizyczna seniora i zmniejsza się jego zapotrzebowanie na energię, brak apetytu często towarzyszy różnym przewlekłym chorobom, a czasem po prostu seniorowi nie chce się wyjść z domu po zakupy i gotować tylko dla jednej osoby. I tak niedożywienie staje się coraz większym problemem osób starszych. Według danych epidemiologicznych ten poważny stan dotyczy już około 10 proc. populacji ludzi starszych. Ryzyko niedożywienia gwałtownie wzrasta do 30-60 procent, jeśli bierzemy pod uwagę pacjentów opieki długoterminowej. Starsi ludzie jedzą nieregularnie, ich posiłki nie dostarczają im odpowiedniej ilości witamin i innych składników odżywczych. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy brak apetytu wiąże się z przewlekłą chorobą.

Czasem rozwiązaniem są dietetyczne środki, które mogą zastąpić dobrze zbilansowaną dietę. Do grupy produktów funkcjonalnych, które konsumenci najczęściej kupują należą jogurty, soki, nektary i napoje owocowe multiwitaminowe. Na dalszym miejscu znajdują się płatki śniadaniowe, musli, herbaty owocowe czy margaryny. Panuje dobry klimat dla żywności funkcjonalnej, stale rośnie zainteresowanie tymi produktami. Polska dotrzymuje kroku w zakresie technologii i inwencji wielu zachodnim producentom, oferując na rodzimym rynku produkty zdobywające kolejnych konsumentów.

UWAGA! Producenci i dystrybutorzy żywności funkcjonalnej i suplementów diety pojawią się w Warszawie w dniach 21-23 kwietnia na targach WorldFood Poland oraz targach NutraFood Poland. Więcej informacji na temat targów można znaleźć pod adresami:  www.worldfood.pl oraz www.nutrafood.pl; tel. +48 698 05 41 82; info@worldfood.pl; info@nutrafood.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.