07.06.2020/12:20

Statystyki mijają się z rzeczywistością. Bezrobocie jest o wiele większe

Oficjalne informacje o bezrobociu są zbyt optymistyczne, bo większość osób, które straciły pracę, nie zarejestrowało się w urzędach pracy, stąd brak ich w jakichkolwiek statystykach – czytamy w serwisie money.pl.

Zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 proc., o 0,4 pkt. proc. więcej niż w marcu. W urzędach pracy było zarejestrowanych 965,8 tys. bezrobotnych, o 56,4 tys. więcej niż w marcu. W maju, według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie wyniosło 6 proc. Liczba bezrobotnych w końcu maja wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób, co oznacza wzrost o ok. 46 tys. osób w porównaniu z końcem kwietnia.

Prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego Grape przekonuje, że w czasie pandemii pracę straciło już ok. 660 tys. osób.

Tak by wynika z badania "Diagnoza+", które wspólnie przeprowadziły UW, Grape i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Z porównania szeregu danych autorom wyszło, że liczba osób bez pracy wzrosła w kwietniu do ok. 1,5 mln, a bezrobocie wyniosło wtedy 10,3 proc.

Skąd więc takie dysproporcje w porównaniu z danymi oficjalnymi? Badaczka przekonuje, że wiele osób, które straciły pracę w czasie pandemii, nie od razu zaczęło szukać nowej pracy, ale też nie zarejestrował się jako bezrobotni choćby dlatego, że urzędy pracy przez kilka tygodni nie prowadziły bezpośredniej obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • Daria 07.06.2020

    Moment, moment! Ktoś tu kogoś próbuje w jajo zrobić a med w tym pomaga! No chyba, że czegoś nie rozumiem. Badanie, które tu jest opisywane podawane jest jako wiarygodne źrodło informacji. Ważniejsze od raportu GUS. Nie twierdzę, żę GUS na 100% racji ale żeby podważać to publicznie trzeba mieć poważne argumenty. Po pierwsze wygląda na to, że badanie robione jest pierwszy raz. Nie ma więc możliwości porównania z wcześniejszymi wynikami i zweryfikowania trafności. Po lekturze nie wiem jaka jest definicja bezrobocia wg badania. Jeśli jest inna niż wg GUS wyników nie można porównywać. Dziwi mnie sama metodologia. Przed chwilą, bez żadnej weryfikacji wypełniłam ankietę 15 razy. Między innymi podając, że jestem bezrobotna, proacowałam jako górnik i teraz mam 15000 zasiłku. Podawałam, że mam ponad 2 rodziców, ponad 6 dzieci, że pracuję 1godzinę w miesiącu. Wszustko ładnie się zapisało. Jak te 15 ankiet zostanie policzona? Zrobienie automatu, który będzie generował setki takich ankiet to chwila

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.