28.11.2014/21:12

Święta za prawie 1160 zł

Mimo wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej i pesymistycznych nastrojów, Polacy nie zamierzają ograniczać świątecznego budżetu. W tym roku jest on o 13 proc. wyższy niż przed rokiem i wynosi 1158 zł.

Wprawdzie wydatki związane z potrawami na świąteczne stoły nie wzrosną – podobnie jak w latach ubiegłych, pochłoną one około jedną trzecią całego świątecznego budżetu – za to zdecydowanie, bo z 30 do 40 proc., zwiększy się kwota przeznaczona na prezenty dla bliskich i znajomych. Około 19 proc. z całej puli pochłoną podróże, a 8 proc. – zakupy związane ze spotkaniami towarzyskimi. Polacy nie zadłużają się na święta. Tylko 6 proc. respondentów deklaruje, że skorzysta np. z szybkiej pożyczki. Pozostali twierdzą, że zamierzają uszczknąć ze swoich oszczędności.

Co ciekawe, na święta wydamy więcej niż rok temu, choć w zasadzie dość pesymistycznie oceniamy stan polskiej gospodarki: aż 44 proc. badanych uważa, że sytuacja w kraju pogorszyła się, poprawę widzi 15 proc. Zdaniem 37 proc. od ubiegłych świąt nic się nie zmieniło.

Jednak 40 proc. Polaków twierdzi, że ma mniej pieniędzy niż rok temu (wzrost dochodów deklaruje jedynie 19 proc. badanych), ale niemal co piąty respondent (24 proc.) wierzy, że w 2015 roku jego sytuacja finansowa będzie lepsza. Przeciwnego zdania jest 17 proc.

Świąteczne zakupy będziemy robić bez ulegania impulsom i emocjom: rozwagę na zakupach deklaruje 51 proc. badanych. Co piąta osoba poszuka okazji na wyprzedażach. 36 proc. Polaków planuje tropić obniżki i rabaty w sklepach internetowych. Stacjonarne placówki nie są jednak zagrożone, bo 60 proc. kupujących chce obejrzeć i dotknąć towar zanim podejmie decyzję o zakupie.

Na liście najbardziej pożądanych prezentów wciąż królują książki (41 proc.) oraz gotówka (38 proc.), które wyprzedzają kosmetyki (27 proc.) i biżuterię (25 proc.). Po raz pierwszy w dziesiątce oczekiwanych podarunków znalazły się zabiegi upiększające i masaże, które są marzeniem 20 proc. badanych. A co Polak kupi najbliższym? Książki (41 proc.), kosmetyki (32 proc.) oraz słodycze (21 proc.). Powszechnie pożądaną gotówkę zamierza wręczyć zaledwie 11 proc. „Mikołajów”.(WCH)

Wiadomości Handlowe, Nr 11-12 (140), Listopad - Grudzień 2014

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.