08.01.2020/19:30

Szef NBP nie podziela obaw, że podwyższona inflacja się utrwali

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński uważa, że nie należy podzielać obaw części analityków, że inflacja może przebić w najbliższych miesiącach 4 proc. r/r i utrwalić się na tak podwyższonym poziomie.

„Nie podzielam obaw, że inflacja może przebić 4 proc. i utrwalić się, choć przebieg wydarzeń na Bliskim Wschodzie jest nie do przewidzenia” - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP cytowany przez serwis money.pl.

„Przewidujemy przejściowy wzrost inflacji w I-II kw. tego roku, a potem jego obniżenie w dalszej części roku. Ten flash z grudnia wyprzedza nasze oczekiwania, które dotyczyły stycznia br. Wynikało to ze zbiegu kilku okoliczności” - dodał.

Przypomnijmy, że według szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wyniosła w grudniu ub.r. 3,4 proc. r/r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.