10.04.2017/14:07

Szef Nestle przeciwny radykalnemu cięciu kosztów

Nowy prezes zarządu Nestle SA Ulf Mark Schneider uważa, że wielu producentów żywności i napojów zbyt bardzo koncentruje się na cięciu kosztów i w ten sposób zmniejsza swoje perspektywy rozwoju. W ten sposób menedżer sprzeciwił się stanowisku powtarzanemu ostatnio jak mantra przez takie firmy jak Kraft Heinz Co. czy Anheuser-Busch InBev.

Doroczne Walne Zgromadzeni Akcjonariuszy Nestle odbyło się w Lozannie w czwartek, 6 kwietnia i było pierwszym, na którym występował nowy szef firmy. Schneider w swoim wystąpieniu sprzeciwił się wyznawanemu przez większość firm poglądowi, że kluczem do sukcesu jest ograniczanie kosztów. – Wiele firm koncentruje się na radykalnej obniżce kosztów, dzięki której w krótkim terminie zwiększają swoje zyski. To jednak nie jest podejście zrównoważone – stwierdził menedżer.

Nestle zamierza pilnować wydajności produkcji, jednak równocześnie firma planuje znaczne przyspieszenie inwestycji w najszybciej rozwijające się obszary swojej działalności. Planowane jest między innymi rozwijanie działalności e-commerce i innych przedsięwzięć cyfrowych. W przypadku e-commerce sprzedaż rośnie o 20%.

Firmy konkurencyjne wobec szwajcarskiego koncernu, takie jak Kraft Heinz, wspierany przez 3G Capital, wywołały w sektorze produkcji żywności i napojów modę na budżetowanie z bazą zerową (zero-based budgeting – ZBB). Ta metoda sprzyja myśleniu o biznesie w krótkiej perspektywie czasowej. Dodatkowo wśród firm z branży pojawił się lęk przed przejęciami, po tym jak Kraft Heinz zgłosił propozycję kupienia Unilevera.

Jak zapewnił nowy prezes, Nestle podejmie niezbędne kroki w celu przyspieszenia wzrostu w tych obszarach, gdzie jest najniższy. – Ciągłość i zmiana. Te dwa słowa wyznaczają kierunek, w jakim podąża Nestle. Kontynuacja oznacza budowanie długofalowej strategii rozwoju firmy, zmiana oznacza przyspieszenie i uproszczenie metod działania firmy. Wierzymy, że kreowanie zrównoważonej dochodowości jest w równym stopniu rezultatem wzrostu przychodów, jak i poprawy wydajności operacyjnej. Te dwa obszary są dla nas priorytetowe. Jestem przekonany, że Nestle ma wszelkie podstawy do odnoszenia sukcesów – skuteczną strategię, niezrównany zasięg globalny, najlepszą na rynku wiedzę, a przede wszystkim ludzi – tysiące kolegów na całym świecie, którzy sprawiają, że firma jest tym, czym jest – mówił w swoim oficjalnym wystąpieniu Mark Schneider.

W lutym Nestle ogłosiło plan przeniesienia swojej kwatery głównej w USA z Glendale w Kaliforni do Rosslyn w Wirginii. Firma opracowuje także plany redukcji kosztów w Europie, na Środkowym Wschodzie i w rejonie morza Śródziemnego, który ma być realizowany do końca 2019 r. W związku z tym planem pojawiły się pogłoski o zwolnieniach m.in. we Francji.

W Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wzięło udział 2706 podmiotów, które reprezentowały 55,6% kapitału oraz 76,8% głosów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.