19.03.2019/11:33

Sztuczna Inteligencja w handlu, czyli jak nie stracić 2,5 mln zł rocznie

Ostatnio obserwujemy duże problemy managerów w zarządzaniu zadaniami pracowników w terenie. Dotyczy to zarówno przedstawicieli handlowych, ale także serwisantów, merchandiserów, kierowców, dostawców czy konwojentów. Firmy potwierdzają, że dotarły „do ściany” wykorzystując dotychczasowe metody działania.

"10 lat temu handlowiec był człowiekiem-orkiestrą — potrafił doskonale zorganizować sobie pracę i osiągać wzrosty rokrocznie. Przy dzisiejszym rynku pracy jest to niewykonalne — potrzebny jest micromanagement i prowadzenie za rękę, co i tak nie daje takich wyników, jak kiedyś" - wypowiedź managera sprzedaży w jednej z firm technologicznych.

3 ograniczenia, które wiążą ręce managerom

1.    Rotacja pracowników — jednym z czynników wpływających na rotację pracowników jest niski wskaźnik bezrobocia, który na koniec 2017 roku notowano na poziomie 6,6% zaś rok później, w grudniu 2018 spadł do wartości 5,8%. Za tym wskaźnikiem podąża też wzrost średniego wynagrodzenia, a rynek pracownika w większości branż stał się faktem.

2.    Spadek kompetencji nowych kandydatów — przy braku rąk do pracy pracodawcy zmniejszają swoje oczekiwania dotyczące kandydatów i często żartują, że jedynym wymaganiem jest „wyczuwalny puls” i chęć podjęcia zatrudnienia. Wiele firm zwiększyłoby sprzedaż w nowych regionach i rozwijało zasięg swojego biznesu, gdyby tylko była w stanie obsadzić wakaty.

3.    Ręczne planowanie pracy jest nieefektywne — przy ograniczonych zasobach ręczne planowanie przez koordynatora pracy zespołu 20, 50 czy 100 pracowników w sposób optymalny staje się nierealne. Podobnie nie sprawdza się samodzielne planowanie pracy przez pracowników, które „jakoś tam” działa, ale jest to rozwiązanie dalekie od ideału, biorąc pod uwagę rotację pracowników.

Firma zatrudniająca 100 pracowników w terenie traci nawet 2,5 mln zł rocznie na nieefektywnym planowaniu zadań i tras!

Planowanie i Optymalizacja 2.0, czyli wsparcie koordynatora Sztuczną Inteligencją (AI)

Skoro tak trudno zwiększyć zespoły w terenie, to jak efektywniej planować zadania pracowników, których zatrudniamy? Rekomendowanym rozwiązaniem jest udostępnienie koordynatorom narzędzia optymalizującego planowanie zadań i tras pracowników w oparciu o mechanizmy Sztucznej Inteligencji (AI).

Człowiek ma ograniczone możliwości analizy i planowania - jednocześnie może wziąć pod uwagę maksymalnie kilkanaście parametrów. System zaś jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania w oparciu o miliony kombinacji.

Na podstawie wprowadzonych zadań i danych pracowników wprowadzonych, system proponuje optymalny plan pracy i z każdym kolejnym działaniem uczy się, jak w przyszłości rekomendować jeszcze bardziej efektywny podział zadań.

System odpowiada m.in. na pytania:

  • Których klientów odwiedzać częściej lub rzadziej, bazując na wskaźnikach efektywności dotychczasowych wizyt?
  • Którzy klienci mogą wygenerować dodatkowy zysk w bliskiej perspektywie czasu?
  • Które zadania są poniżej progu rentowności?
  • Jaki podział regionów pracy jest najbardziej efektywny dla zapewnienia realizacji pracy na poziomie 100%?

Założenie jest takie by koordynator dostał rekomendowany plan pracy, który udoskonali o swoją wiedzę dotyczącą realiów rynku i pracownika.

Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się na drugiej edycji wydarzenia „Efektywny handlowiec w akcji” (26 marca 2019, Warszawa) — na hasło Wiadomości Handlowe mamy przygotowane kilka bezpłatnych wejściówek: https://4mobilepower.com/wydarzenie-efektywny-handlowiec-w-akcji-druga-edycja

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.