Tarcza Antyinflacyjna zostanie przedłużona częściowo lub w całości
„Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy całą tarczę albo większość z jej istotnych elementów” – powiedział we wtorek, 17 maja br. premier Mateusz Morawiecki zapytany o czas obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej.
Od 1 lutego podatek VAT na niektóre produkty żywnościowe został obniżony z 5 proc. do 0 proc. Według obecnie obowiązującego prawa, stawka ta obowiązuje do końca lipca.
Premier dodał też, że dopiero wtedy, gdy inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym bądź spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły cały czas, można mówić o tym, żeby zmniejszać poszczególne elementy tarczy anty inflacyjnej.
Według danych przedstawionych przez GUS, inflacja CPI zwiększyła się w kwietniu do 12,4 proc. r/r wobec 11,0 proc. w marcu. Tym samym inflacja osiągnęła w kwietniu najwyższy poziom od maja 1998 r. i od 13 miesięcy pozostaje znacząco powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. r/r).
Ceny żywności wzrosły o 13,2 proc. rok do roku. Mąka była droższa o 25,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, mięso wołowe zdrożało o 29,9 proc., a drobiowe aż o 46,7 proc. Tłuszcze roślinne były droższe o 33 proc., a zwierzęce o 25,8 proc. – o tyle samo zdrożało masło. Cena cukru skoczyła w ciągu roku o 35 proc. To wszystko produkty objęte rządową Tarczą Antyinflacyjną.
3