21.11.2020/10:05

Tarcza branżowa przegłosowana przez Sejm. Wsparcie dla gastronomii, targowisk i bazarów

Sejm przegłosował kolejną ustawę covidową, nazywaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "tarczą branżową". Ustawa uwzględniająca wsparcie m.in. dla gastronomii i sprzedaży detalicznej, trafi teraz do Senatu.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z tarczy, której wartość to ponad 1,8 mld zł, skorzysta ok. 200 tys. firm. Skorzystają one m.in. ze zwolnienia ze składek ZUS za listopad, świadczenia postojowego za listopad. Ponadto mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dotację do 5 tys. zł.

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy reprezentujące branże: gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), fitness, siłownie, sport, rekreacja, sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, rezerwacja biletów) i edukacyjną.

- Tarcza branżowa to zestaw punktowych rozwiązań dla branż objętych obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. Pomoc będzie przyznana za listopad, ale rząd będzie mógł w drodze rozporządzenia ją przedłużyć na kolejne miesiące - komentuje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

Ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm zakłada zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. - przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzić mają łącznie kwotę 137 mln złotych. Ponadto ustawa przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r.

Ustawa wprowadza zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r.

Zwolnienie z obowiązku opłacania ww. świadczeń wymaga spełnienia następujących warunków: prowadzenia na dzień 30 września 2020 r. jednego z określonych rodzajów działalności, zgłoszenia do 30 czerwca podmiotu jako płatnika składek, oraz wykazania, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 r.

W przypadku, gdyby przedsiębiorca opłacił składki jeszcze przed pozytywnym rozpatrzeniem jego wniosku, będą one podlegały zwrotowi.

Ponadto, jak podkreślają autorzy ustawy, zaproponowane zmiany upoważniają Radę Ministrów, aby mogła w drodze rozporządzenia wydłużyć okres zwolnienia z tytułu nieopłaconych składek, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja, a jednocześnie będzie na to pozwalał stan budżetu państwa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także