16.11.2016/16:13

To koniec polskiego handlu? PIH bije na alarm w sprawie podatku handlowego

Polska Izba Handlu wykonała symulacje tego, jak wzrosną realne obciążenia podatkowe dla różnych biznesów detalicznych w Polsce. Z tychże symulacji wynika, że sklepy franczyzowe, o średniej rentowności 1,5 proc., płacić będą musiały 3,5-krotnie większe podatki; obciążenie podatkowe przykładowej spółdzielni Społem o rentowności -0,57 proc. wzrośnie aż sześciokrotnie; natomiast w przypadku największej dyskontowej sieci, czyli Biedronki (rentowność 4,9 proc.), realne obciążenie podatkowe wzrośnie nieporównywalnie mniej, bo o 28 proc.

- Społem zatonie tak szybko, że nawet nie będzie widać kiedy, a sklep franczyzowy pierwszy rok jakoś przetrwa, pod warunkiem, że go nie zabije brak płynności. Ale nie sądzę, żeby sklep franczyzowy przetrwał drugi rok takiego podatku - przewiduje Maciej Ptaszyński.

Teoretycznie sklepy mogłyby obronić się przed nowym podatkiem, przerzucając jego koszty na klientów. Jednak, jak twierdzi Waldemar Nowakowski, mali handlowcy nie będą mogli tego uczynić, gdyż po prostu stracą klientów. - Ceny regulowane są rynek i do tego rynku trzeba się dostosować - zaznacza.

Dobra zmiana w praktyce

W ocenie prezesa Polskiej Izby Handlu, propozycje takie jak ta omawiana podczas ostatniego posiedzenia parlamentarnego zespołu kierowanego przez posła Abramowicza to nic innego, jak "gwóźdź do trumny dla małych i średnich firm handlowych w Polsce".

- Jednym uderzeniem młotka, w ciągu krótkiego czasu, zlikwiduje się sektor handlu polskiego. Powiedziałbym, że to majstersztyk w wykonaniu rządu, który mówił o wyrównywaniu szans - mówi Nowakowski.

Nad nagłym zwrotem akcji w sprawie podatku handlowego ubolewa również Ryszard Jaśkowski. Twierdzi on, że polski handel "niszczony jest" od ponad 20 lat i że z wielką nadzieją oczekiwał nadejścia "dobrej zmiany", która obiecywała uregulowanie rynku w ten sposób, "by wreszcie polskie sklepy miały szansę na wyrównanie walki konkurencyjnej".

Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem przeprowadził własne symulacje, z których wynika, że liniowy podatek handlowy o stawce choćby 1 proc. doprowadziłby do upadku 40 spośród losowo wybranych 50 spółdzielni Społem. Te bardzo często w części handlowej są nierentowne, co natomiast rekompensują sobie innymi rodzajami działalności, np. produkcją żywności, lub wydzierżawianiem nieruchomości.

- Wprowadzenie podatku w tej wersji, która zupełnie zaprzecza ideom, jakie słyszeliśmy na początku roku z ust pani premier, będzie dla nas po prostu zabójcze i będzie prostym działaniem prowadzącym do likwidacji większości sklepów Społem - martwi się Jaśkowski.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Już PO 14.12.2016

  Ruina to już jest ! Idę z synem przez osiedle i nie wiem gdzie jestem ?? Wszędzie Niemieckie sklepy ! Portugalskie itd. Boję się że syna trzeba będzie uczyć pomału Niemieckiego a nie Polskiego. Myślcie dalej !!

 • Jaki Handel ?? 20.11.2016

  Nad czym tak myślicie ?? Jak Hitlerowcy nas już opanowali !! Teraz to możecie paluszek do dupki i powąchać ewentualnie oblizać bo ta studnia ma swoje dno już prawie je widać >

 • PIS kłamie i mataczy 17.11.2016

  PIS mówił o Polsce w ruinie i konsekwentnie to realizuje.DO tego jeszcze pisowcy kłamią i manipulują - gospodarka polska tonie, spada gwałtownie wzrost PKB a kaczyński oskarża o to przedsiębiorców. To potwierdza, że pis to komuna. Spadek wzrostu PKP to wina polityki pisu - wymiana kadr w firmach państwowych na nieudolnych Misiewiczów, podwyższanie podatków i niepewność jakie jeszcze nowe wprowadzi pis, to straszenie samorządów kontrolami, to straszenie zagranicznych inwestorów, to finansowanie przez pis nierentownych sektorów, to podniesienie płac przez pis aparatczykom pisowskim zatrudnionym w urzędach - to wszystko przekłada się na spowolnienie gospodarcze.

 • ZERO 16.11.2016

  Popatrzcie na siebie teraz !! tylko spójrzcie ?? MASAKRA. Dalej biedrony Lidle i Kauflandy będziemy bogatsi .

 • zaczadzony 16.11.2016

  PIS CHCIAŁ WESPRZEĆ POLSKI HANDEL A GO WYKOŃCZY.

 • BANDA 16.11.2016

  DLACZEGO - w POLSCE - MAMY HANDEL z PORTUGALII - NIEMIEC - DANII - FRANCJI - ANGLII - SZWECJI - przepraszam o ile nie wymieniłem jakiegoś innego państwa zewnętrznego uwaga czy w/w kraje będą nam płacić - emerytury - renty - i inne zobowiązania ,,,, szanuj siebie - szanuj - OJCZYZNĘ - obcy nigdy o CIEBIE nie zadba ,,,,,,, MOŻNA WIELE MIEĆ UWAG DO SWOJEJ - OJCZYZNY - ALE ONA PŁACI WSZELKIE ZOBOWIĄZANIA - WRACAMY DO POLSKICH SKLEPÓW ,,,,, DBAJMY O POLSKĘ

 • 6 16.11.2016

  A może tak szwaby nas wpuszczą do siebie co ?? tylko spróbujcie od razu szlaban wam opuszczą !!

 • polska ?? 16.11.2016

  Teraz sie obudziliście ?? przecież handlu zwłaszcza POLSKIEGO już nie ma ma cie za to Szwabów i Piratów przecież im oddaliście władze więc czego szukacie ?? wszystko dla zmyłki .

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.