10.05.2020/11:25

To koniec trendów zero waste i eko w sklepach. Powodem pandemia

.

Prawo na to pozwala, ale...

Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania żywności do opakowań wielokrotnego użytku przyniesionych przez klientów. Jednakże ostateczna decyzja w tej sprawie należy do przedsiębiorcy, który jest odpowiedzialny za sprzedawany produkt.  

Według informacji GIS, w przypadku dopuszczania takiej możliwości przez sprzedającego kupujący powinien mieć świadomość, że dany podmiot nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny negatywny wpływ opakowań własnych klientów na zakupioną żywność, zwykle sprzedawaną w opakowaniach oferowanych przez sprzedającego. Dlatego niektórzy świadomie odmawiali umieszczania surowego mięsa w opakowaniach klientów. Ma to zapobiec zatruciom pokarmowym, będącym efektem spożycia mięsa przyniesionego do domu w warunkach sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

... wybuchła pandemia

Tuż po informacji o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce Kaufland podał, że do odwołania ekspedienci sieci handlowej nie będą napełniać pojemników wielokrotnego użytku przyniesionych przez klientów. Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, produkty na wagę są zabezpieczane opakowaniami jednorazowymi.

Z propozycji niektórych rozwiązań musiało wycofać się również Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Wstrzymano kampanię „Z własnym kubkiem”, której celem było zachęcanie klientów do korzystania z kubków wielorazowych przy zakupie kawy na wynos. Poszczególni restauratorzy i właściciele kawiarni sygnalizowali zawieszenie akcji do czasu uspokojenia się sytuacji w kraju.

– Wszyscy jesteśmy zgodni co do jednego – zależy nam na środowisku. Jednak przyszło nam też mierzyć się z wyjątkową sytuacją, jakiej większość z nas nigdy w życiu nie doświadczyła, a wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych środków zaradczych. To jest czas, gdy zero waste musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa zdrowiu publicznemu – informuje stowarzyszenie.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Karol 19.05.2020

    U nas do tej pory zakupy naszych klientów pakowane są w papierowe torby z taniegadżety.pl i nie zamierzamy z tego rezygnować. Ciągle domawiamy hurtowe ilości, bo wtedy wychodzi zdecydowanie taniej. Myślimy jeszcze nad wprowadzeniem bawełnianych toreb, ale na początku musimy zamówić kilka sztuk żeby przetestować ich jakość.

  • Ferrew 12.05.2020

    Przeprośmy sie z plastkiem i to natychmiast. Dzięki platstikowie epiedemi została zatrzymana a dalsza walka z jednorazowymi plastkiowymi opakowaniami, torbami czy rękawiczkami to zapraszanie Covid19!!!

  • Hipsterek 11.05.2020

    Co z tego, że pójdę z własną torbą na zakupy do lidla jak zapakuję do niech od cholery jednorazowego plastiku - jogurt, ser, kielbasa, lody, woda, cola, każde mięso, płyn do naczyń, szampon itp to wszystko jest pakowane indywidualnie w jednorazowe opakowanie z plastiku. Chodzenie do takiego sklepu ze szmacianą torbą nic nie zmieni chyba że lubimy sobie wmawiać, że ratujemy świat. Potrzebne są odgórne regulacje rządowe z realnym wpływem na ilość plastiku

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.