24.08.2020/13:30

Tomasz Chróstny, UOKiK: Przyglądamy się stosowaniu rabatów retrospektywnych

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl przyznał, że urząd sprawdza funkcjonowanie mechanizmów związanych z nadużywaniem przewagi kontraktowej, a także – po raz pierwszy – jak stosowane są rabaty retrospektywne.

Tomasz Chróstny, komentując decyzję o karze nałożonej na sieć Biedronka, zapewnił w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że obecnie w UOKiK nie toczą się inne postępowania w zakresie nieprawidłowego oznaczania cen. Jak uzasadnił, nie są prowawdzone ze względu na fakt, że w żadnym innym podmiocie, żadnej innej sieci handlowej skala stwierdzanych nieprawidłowości nie daje urzędowi podstawy do tego, by mówić o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów, co upoważniałoby do bezpośredniej ingerencji – sprawy naruszeń incydentalnych nadzoruje z podległa UOKiK Inspekcja Handlowa.

– Prowadzimy natomiast postępowania względem różnych sieci handlowych, m.in. dotyczące nieprawidłowości w oznaczaniu kraju pochodzenia produktów czy braku dostępu do informacji w postaci regulaminów promocji. Przyglądamy się także pozostałym mechanizmom, między innymi związanym z ustawą o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej czy stosowaniu rabatów retrospektywnych. Realizowane są różne postępowania, dotyczące sektora rolno-spożywczego. Dalszych kroków czy decyzji można się spodziewać w ciągu najbliższych kilku miesięcy – ujawnił prezes UOKiK.

Jak wyjaśnił Tomasz Chróstny, dotychczas kierowana przez niego instytucja nie zajmowała się w ogóle rabatami retro, a jest to jego zdaniem mechanizm, w którym może dochodzić do nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

– W ramach postępowań prowadzonych w oparciu o tę ustawę (o nadużywaniu przewagi kontraktowej – red.) analizujemy sytuację w 25 podmiotach, aby zbadać ten mechanizm, sprawdzić, jak rozłożone są ryzyka i korzyści stron, ale przede wszystkim by stwierdzić, czy nie dochodzi do nieuczciwej gry rynkowej. Jest to złożony mechanizm, jesteśmy na początkowym etapie, natomiast spodziewam się, że w dalszych krokach mogą być podjęte poważniejsze postępowania, zmierzające do tego, by w ramach konkurencji relacje między przedsiębiorstwami były uczciwsze, by kontrahenci nie naruszali swoich wzajemnych praw – przestrzegł szef UOKiK.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • dostawca 25.08.2020

    pod kątem rabatów retro proponuję sprawdzić C4

  • Dostawca 25.08.2020

    Panie Prezesie w Umowach które podsuwają sieci jest więcej różnych zapisów i sposobów na wyciąganie kasy od dostawców. Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest tylko i wyłącznie rozliczanie się według ceny. Wszystkie inne faktury powinny być zakazane. Podobnie jak powinien Pan zbadać takie krzyżówki jak obowiązkowe płacenie wybranym firmom świadczącym usługi merchandisingowe. Aby być w danej sieci musi Pan wykupić pakiet godzin we wskazanej firmie. Jak Pan zmniejsza godziny jest Pan blokowany jako dostawca. To jest dopiero zmowa. Sieci w ten sposób obniżają koszty pracowników na halach. A dostawcy płacą rocznie spore setki tyś ... Temat rzeka tak więc bonusy retro to najmniejsze zło gdyż są proste do zweryfikowania .....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także