27.06.2020/08:46

TOP10 wiadomości tygodnia: Żabka, Auchan, Frisco, Spar, Dino, Tesco

Po wcześniejszym tygodniu, w którym Netto ogłosiło zamiar przejęcia Tesco Polska, tempo wydarzeń rynkowych wcale nie zmalało. Minione dni przyniosły informacje m.in. o potencjalnym debiucie Allegro na giełdzie, nowej strategii Auchan, a także finalizacji przejęcia Frisco.pl. Sprawdź, czym jeszcze żyła branża w ostatnich dniach.

1. Żabka zwiększa plany otwarć z 850 do 1000 sklepów w 2020 r.
Adam Manikowski, wiceprezes spółki Żabka Polska ds. operacyjnych, zwrócił uwagę, że dzięki dynamicznemu rozwojowi Żabka jest obecnie największą siecią convenience w Europie. Ujawnił, że ambicją zarządu jest otwarcie w tym roku 1000 nowych sklepów.

2. Auchan modyfikuje strategię. Celem potrzeby konsumentów i uzyskanie trwałej rentowności
Strategiczne kierunki działań i rozwoju Grupy Auchan, przyjęte w ramach globalnego projektu pod nazwą Auchan 2022 ze stycznia br., zostały wzmocnione pod kątem zmian, jakie nastąpiły w zachowaniach konsumentów w efekcie pandemii koronawirusa. Polski oddział już realizuje założenia nowej strategii.

3. Grupa Eurocash właścicielem Frisco.pl. Transakcja została sfinalizowana!
Grupa Eurocash była strategicznym akcjonariuszem Frisco od 2014 r., z udziałami na poziomie 44% akcji. W grudniu 2019 r. Spółka zdecydowała się na zwiększenie zaangażowania we Frisco i nabycie 56% akcji od funduszy MCI. Finalna wartość transakcji wyniosła 132,5 mln zł.

4. Co trzeci sklep Piotr i Paweł przeszedł już rebranding na Spar
Już ponad 35 proc. sklepów wchodzących w skład Piotra i Pawła zmieniło nazwę na Spar lub Eurospar - poinformował operator sieci. To oznacza, że rebrandingiem objęto już co najmniej 20 spośród ok. 60 placówek, jakie działały w chwili, gdy kontrolę nad firmą przejęło Spar Group.

5. Dino wybuduje dwa centra dystrybucyjne za 160 mln zł. Sieć zapowiada dalszą ekspansję
Dino Polska wybuduje dwa nowe centra dystrybucyjne – w województwie mazowieckim i opolskim. Nakłady inwestycyjne szacowane są na ok. 80 mln zł netto na jedno centrum i zostaną sfinansowane ze środków własnych spółki oraz z kredytów bankowych - poinformowała spółka w komunikacie. Obecnie sieć posiada 5 takich centrów, głównie na terenie zachodnio-południowej Polski.

6. Allegro.pl wejdzie na giełdę? Właściciele platformy mogą zebrać z rynku ponad 2 mld euro
Po wakacjach planowana jest sprzedaż akcji Allegro. Według pb.pl, który powołuje się na serwis Bloomberga, Allegro rozważa przeprowadzenie oferty IPO.

7. Tesco notuje znaczne wzrosty sprzedaży. Polska już nie obciąża wyników grupy
Grupa Tesco odnotowała w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2019/20, kończącym się 30 maja 2020 r., wzrost sprzedaży o 8,0 proc. rok do roku. Sprzedaż LfL wzrosła o 7,9 proc.

8. Sieć KiK z nowym dyrektorem generalnym. Robert Boguszewski zastąpi Mariusza Kulika
Robert Boguszewski został nowym dyrektorem generalnym sieci sklepów KiK w Polsce. Na stanowisku tym zastąpił  Mariusza Kulika, który pełnił tę rolę przez ostatnich 8 lat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.