07.12.2016/09:31

Torebki foliowe w sklepach będą obowiązkowo płatne

Torby foliowe na zakupy będą płatne – pisze „Rzeczpospolita”. Takie rozwiązanie, przyjęte przez Ministerstwo Środowiska, jest zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej.

Celem jest ograniczenie zużycia foliówek. Jak pisze gazeta, unijne przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia toreb foliowych na zakupy, dając krajom do wyboru dwa rozwiązania. Polska zdecydowała się na przyjęcie wariantu, który zakłada, że torby te będą odpłatne, o czym Ministerstwo Środowiska poinformowało Komisję Europejską w lipcu 2016 roku.

Opłata ma być symboliczna i będzie dotyczyć opakowań o grubości od 15 do 50 mikronów, czyli toreb, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. "zrywki" (torby o grubości do 15 mikronów), które wykorzystywane są do pakowania pieczywa, owoców czy warzyw.

Zdaniem resortu nawet niewielka opłata za torbę foliową może skłonić do zmiany postaw społecznych. Znane są przykłady m.in. z Danii, gdzie wprowadzenie odpłatności przyczyniło się do drastycznego zmniejszenia ilości plastikowych toreb w obiegu – pisze „Rzeczpospolita”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.