04.06.2020/10:30

Trzeba przywrócić handel w niedzielę! To ratunek dla sklepów, które przez niemal kwartał pozbawione były dochodów

„Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że przywrócenie handlu w niedzielę mogłoby doprowadzić do poprawienia kondycji sklepów, które przez niemal kwartał pozbawione były dochodów” – piszę w swoim komunikacie Północna Izba Gospodarcza.

Izba kolejny raz apeluje o ponowną dyskusję na temat przywrócenia handlu w niedzielę. W opinii należących do niej przedsiębiorców już przed pandemią koronawirusa istniały podstawy do dyskusji na ten temat i gospodarczo powrót handlowych niedziel był uzasadniony.

– Teraz uważamy przywrócenie handlu za konieczność: - Zupełnie niezrozumiały jest dla nas upór rządzących by niedziele pozostały niehandlowe. Wszelkie sondaże i statystyki oraz wszelkie badania pokazują, że ludzie chcą w niedzielę robić zakupy. Rząd ma doskonałą okazję by zrobić krok w tył i zmienić aktualna ustawę. Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że handel znalazł się w głębokim kryzysie. To byłby dla sklepów głębszy oddech, okazja do odrobienia choć części strat. To nie jest tylko działanie na rzecz galerii handlowych, ale i targowisk oraz sklepów zlokalizowanych na ulicach miast” – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

  Przedstawiciele Izby podkreślają, że efekty zakazu handlu w niedzielę są niezadowalające dla tych, którzy mieli być jego beneficjentami. – Ponadto w obecnej sytuacji gospodarczej regulowanie jej poprzez tego typu zakazy i ograniczenia nie jest działaniem racjonalnym, ani także propracowniczym. Nie chroni również małych przedsiębiorców, lokalnych sklepikarzy, kupców, punktów gastronomicznych i restauratorów  – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Specjaliści współpracujący z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji gospodarczej przywrócenie handlu w niedzielę wydaje się być krokiem racjonalnym.

Z danych podawanych przez PIG wynika, że tylko w marcu handel zanotował od 20-30 proc. spadku obrotów, w kwietniu prawdopodobnie kolejne 25 proc. O ile handel artykułami żywnościowymi odczuł spadek obrotów najmniej dotkliwie, o tyle np. sprzedaż odzieży spadła o 85 pro., motoryzacja o 75 proc., a elektronika o 60 proc.

– Trzeba to powiedzieć stanowczo i odważnie. W warunkach tak silnego kryzysu należy przywrócić handel w niedziele. Ideologiczne przesłanki wprowadzenia modelu zamkniętych w niedzielę sklepów nie mają teraz nic do rzeczy – mówi prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz ekspert Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Beata 08.03.2021

    Do Pani powyżej. Pani Ewo, nikogo to nie obchodzi.
    Są tysiące zawodów które wymagają pracy w niedzielę. Czuje się Pani lepsza od pracownika stacji benzynowej? A może myśli Pani że Pani życie rodzinne jest ważniejsze od życia rodzinnego pracownika apteki? Proszę się nie ośmieszać. Ta farsa musi się skończyć, nie handlowe niedziele to wymysł rodem z głębokiej komuny gdzie państwo może nakładać bezsensowne ograniczenia na obywateli i nie mieć z tego powodu konsekwencji.

  • Ewa 27.02.2021

    Ale my pracownicy chcemy mieć wolne niedziele . Spędzać czas z rodzinami

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.