07.06.2017/09:31

Tytoń pod lupą fiskusa

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, której efektem będzie monitorowanie obrotu suszem tytoniowym na całym etapie jego produkcji i wykorzystania. Celem jest ograniczenie szarej strefy na rynku tytoniowym – informuje next.gazeta.pl.

Według cytowanych przez portal danych resortu, szara strefa w branży tytoniowej w Polsce sięga 14,6 proc. krajowej konsumpcji co oznacza, że na krajowym rynku w obrocie znajduje się ponad 7,2 mld nielegalnych sztuk papierosów. Monitorowanie obrotu suszem tytoniowym od momentu uprawy liścia tytoniu do faktycznego zużycia tego suszu do produkcji wyrobów tytoniowych ma odciąć od surowca nielegalne wytwórnie produkujące papierosy, których sprzedaż nie jest obłożona VAT-em i akcyzą. W tym celu resort finansów chce utworzenia rejestru producentów surowca tytoniowego. Mają go prowadzić dyrektorzy oddziałów terenowych ARR.

Nowe przepisy mają wejść w życie w drugiej połowie 2017 r. Na razie, jak podaje next.gazeta.pl, projekty nowelizacji ustaw objętych pakietem tytoniowym trafiły do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Uwagi mają być zgłaszane do 22 czerwca. Potem pakietem zajmie się rząd, a następnie parlament.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.