23.05.2022/09:37

Umowa pożyczki. Co powinniśmy sprawdzić?

Umowa pożyczki powinna zawierać określone elementy. Jest to ważny dokument, więc przed podpisaniem, powinniśmy go dokładnie przeczytać, ale również znać podstawowe elementy tej umowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie pożyczki.

Czym jest umowa pożyczki?

W bardzo prostym tłumaczeniu umowa pożyczki to przeniesienie własności określonej kwoty pieniężnej lub jakiejś rzeczy na drugą osobę. Kwota pożyczki lub rzecz muszą być oddane na określonych zasadach. Umowa pożyczki jest zawierana, gdy obie strony się na to godzą. Zaciągnięcie zobowiązania jest jednoznaczne z tym, że pożyczkobiorca zgadza się zwrócić pożyczkę.      

Czy umowy pożyczki muszą być na piśmie?

Przy podpisywaniu umowy pożyczki określane są warunki, na jakiej zasadzie dochodzi do przeniesienia pieniędzy albo rzeczy oznaczonych z jednej osoby na drugą.  Do zawarcia umowy pożyczki nie dochodzi jedynie w instytucjach finansowych, ale również w  innych okolicznościach. Zdarza się, że dochodzi do umowy pomiędzy osobami fizycznymi. Wtedy jest to już bardziej umowa pożyczki prywatnej, jest ona też praktykowana pomiędzy osobami spokorniałymi.

W takich przypadkach umowa pożyczki zawierana ustnie jest możliwa. Jeśli jest niewielka i nie przekracza tysiąca złotych można wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Jednak najlepiej, gdy strony umowy popiszą ją na sporządzonym piśmie. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych sporów oraz nieścisłości. Udzielenie pożyczki może być w formie grzecznościowej, wtedy jest ona podobna do użyczenia.  

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie pożyczki?

Przed otrzymaniem pożyczki na konto, musimy podpisać odpowiedni dokument. Przede wszystkim powinniśmy ją przeczytać, nawet parę razy, tak by nic nie było w stanie nas zaskoczyć. Umowy pożyczki powinny zawierać kilka kluczowych elementów, takich jak:

  • Opisanie stron umowy - W takiej umowie powinno być jasno określone, kto jest stroną umowy. Powinny się tam znaleźć dane osobowe, które są zgodne z dowodami osobistymi,
  • Przedmiot umowy - W tym punkcie powinny znaleźć się informacje odnośnie kwoty pożyczki. Poza tym znajdziemy tutaj inne ważne informacje jak: termin rozpoczęcia pożyczki oraz termin zwrotu pożyczki,
  • Koszt pożyczki - Powinniśmy znaleźć tutaj informacje dotyczące kosztów z tytułu pożyczki. Są ona bardzo ważne z punktu widzenia pożyczkobiorcy, gdyż znajdziemy tutaj takie zapisy jak: wysokość odsetek, prowizji oraz dodatkowych opłat.
  • Odstąpienie od umowy pożyczki -  Każdy powinien wiedzieć, że jest możliwe odstąpienie od podpisanej umowy. Mamy czas 14 dni na odstąpienie od tego co podpisaliśmy. Nie ma też powodu, by uzasadniać taką decyzję. Taki zapis powinien zawierać umowę pożyczki oraz warunki, na jakich można od niej odstąpić. 
  • Warunki wypowiedzenia - to kolejny element, który powinien znaleźć się na podpisywanym dokumencie.
  • Informacje odnośnie wcześniejszej spłaty pożyczki jak i konsekwencje nieterminowej spłaty,

 

Co zrobić, aby umowa pożyczki była bezpieczna?

Zawierając umowę pożyczki, podejmujemy tak naprawdę ważną decyzję, dlatego należy wszystko dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim musimy być w pełni świadomi, jakie są nasze prawa oraz obowiązki. Przed zawarciem umowy można sprawdzić przykładowe umowy pożyczek, które są udostępniane na potrzeby Internetu. Dzięki temu będziemy mieć dokładniejszy obraz, jak wszystko powinno wyglądać. Możemy na przykład zobaczyć, jakie są  warunki spłaty w Lendon. Po zapoznaniu się z takimi informacjami na pewno będziemy spokojniejsi oraz zyskamy cenne informacje odnośnie zawierania umowy pożyczki.    

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.