05.10.2018/17:00

Unia chce ograniczenia tłuszczów trans w żywności

Aby ograniczyć występowanie chorób serca, Komisja Europejska chce ściśle ograniczyć ilość sztucznych tłuszczów trans w produktach spożywczych. W przyszłości nie powinny stanowić więcej niż 2 procent całkowitej ilości tłuszczu. To najważniejsze wnioski płynące z projektu opublikowanego w czwartek przez unijne władze.

O sprawie pisze portal lebensmittelpraxis.de. Chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą zwiększać poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększać ryzyko chorób serca. Komisja Europejska podkreśla, że ​​w 2009 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecił, aby ich spożycie było jak najniższe. Ponadto w maju tego roku Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do wyrzucenia sztucznych tłuszczów z żywności. Powstają one podczas chemicznego utwardzania olejów roślinnych i są stosowane między innymi w celu zwiększenia trwałości żywności. Komisja chce zatem uregulować sytuację odpowiednim rozporządzeniem.

Nową propozycję z zadowoleniem przyjęło Europejskie Stowarzyszenie Konsumenckie BEUC, które od dłuższego czasu nawoływało postulowało, aby w każdych 100g produktów znajdowało się nie więcej niż 2g tłuszczów trans. Taki limit wprowadzono chociażby w Danii już 15 lat temu, ale w wielu krajach UE limity nadal są wyższe. BEUC skrytykowało jednak UE za przyznanie temu sektorowi okresu przejściowego do 2021 roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.