25.04.2017/20:30

UOKiK chce bliżej przyjrzeć się przejęciu na rynku aptek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skierował do drugiego etapu sprawę dotyczącą przejęcia przez Northern Pharmacies kontroli nad spółką Apteka Gemini Hütter. Urząd będzie chciał się dokładniej przyjrzeć zgłoszonej transakcji.

Przedsiębiorcy zajmują się detaliczną sprzedażą wyrobów farmaceutycznych w aptekach. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, UOKiK przyjął, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą jest obszar do kilometra od placówek handlowych należących do przejmowanych spółek. Na tak określonych rynkach uczestnicy transakcji rywalizują w Gdańsku i Wejherowie. Szczególnie w tym drugim mieście istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji.

- Do drugiej fazy trafiają sprawy, w których wymagana jest weryfikacja danych przedstawionych przez przedsiębiorców. Chodzi o dokładne zbadanie rynków, na których działają uczestnicy koncentracji i oszacowanie ich udziałów. Warto dodać, że obecnie prowadzimy łącznie 34 postępowania z zakresu kontroli koncentracji , w tym dziewięć spraw w fazie drugiej – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Sieć Aptek Gemini należy do firmy prowadzącej apteki stacjonarne w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim oraz lubelskim i lubuskim. Apteki należące do sieci zlokalizowane są między innymi w centrach handlowych, przy dużych osiedlach i głównych ulicach. Pierwsza placówka powstała w 1990 roku w Wejherowie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.