31.01.2019/10:23

UOKiK dopytuje Jeronimo Martins o kolejne przejęcie sklepu Piotr i Paweł [TYLKO U NAS]

9 stycznia br. prezes UOKiK, Marek Niechciał, zwrócił się do Jeronimo Martins z pytaniami o przejęcie kolejnego sklepu sieci Piotr i Paweł. Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do oryginału pisma skierowanego do sieci handlowej.

To drugie tego typu pismo skierowane do Jeronimo Martins Polska przez UOKiK w sprawie przejmowania sklepów Piotr i Paweł. Pierwsze zostało wysłane na początku października i dotyczyło transakcji zakupu pięciu sklepów, wobec których nie wystąpiono o wydanie zgody na koncentrację.

Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, UOKiK po uzyskaniu odpowiedzi od Jeronimo Martins nie zdecydował się w 2018 roku na podjęcie żadnych kolejnych kroków związanych z dokładnym zbadaniem sprawy. Tymczasem w grudniu Jeronimo Martins przejęło kolejny sklep Piotra i Pawła - tym razem w Gdańsku przy ul. Cieszyńskiego. Porozumienie między portugalską i polską firmą miało wyglądać podobnie, jak to październikowe - spółka nie zgłosiła więc sprawy do UOKiK.

Dlaczego było to możliwe? Transakcja sprzedaży opierała się na przekazaniu przez jedną ze spółek należących do Piotra i Pawła wyposażenia w zamian za pieniądze portugalskiej firmy. Inna - musiała rozwiązać swoje umowy najmu. Biedronka z kolei zorganizowała sklepy "we własnym zakresie". Niemal błyskawicznie, bo od zamknięcia Piotra i Pawła do otwarcia Biedronki w tych samych lokalizacjach minęło zaledwie parę dni.

- UOKiK będzie przyglądać się kolejnym transakcjom związanym z przejęciami dokonywanymi przez Jeronimo Martins - powiedziała portalowi wiadomoscihandlowe.pl w grudniu rzeczniczka urzędu, Małgorzata Cieloch.

Konkretne działania podjęto na początku stycznia. Do Jeronimo Martins Polska wysłano pismo niemal identyczne jak to przesłane w październiku 2018 roku. Jak wynika z jego treści, Marek Niechciał, prezes UOKiK, zwrócił się do sieci Jeronimo Martins z trzema pytaniami. W październiku zadano dwa. Oprócz prośby o udzielenie informacji o szczegółowych obrotach sklepu w 2018, 2017 i 2016 roku oraz dokładnych danych przedsiębiorstw biorących udział w transakcji, UOKiK w styczniowym liście poprosił o dokładną datę zakończenia działalności sklepu Piotr i Paweł i rozpoczęcia działalności jako sklep Biedronka (pełna treść obu pism dostępna poniżej).

Termin na udzielenie odpowiedzi miał 30 stycznia br. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak od Jeronimo Martins odpowiedzi na pytania o treść udzielonych informacji. Sam UOKiK odmówił przesłania pisma wysłanego przez sieć tłumacząc się prywatnym charakterem dokumentu, którego treść nie stanowi informacji publicznej.

Grudniowa transakcja nie była jedyną zmianą szyldu sklepu z Piotr i Paweł na Biedronka. Nowy sklep sieci Biedronka wystartował w parku handlowym zlokalizowanym w Warszawie przy ul. Magiczna 22. To lokalizacja, z której Piotr i Paweł zrezygnował na przełomie września i października. Ogółem w całej Polsce w lokalach po poznańskiej sieci działa już 7 sklepów Biedronka. 28 września Biedronka uruchomiła pięć sklepów w lokalach przejętych przez Piotra i Pawła. Szyld zmieniły wówczas sklepy znajdujące się w: Kaliszu (ul. Młynarska), Wrocławiu (ul. Grabiszyńska i ul. Dokerska), Tychach (ul. Towarowa) oraz Poznaniu (ul. Szwedzka).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Piotr pierwszy 06.02.2019

    Masakra.Polacy już kompletnie nie mają nic u siebie do gadania.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.