20.06.2020/18:51

VAT na żywność dietetyczną i owoce tropikalne spadnie. Wzrośnie stawka na ośmiorniczki

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy określające zakres stosowania stawek podatku VAT. Zmienią się one m.in w odniesieniu do wielu spośród kategorii produktów spożywczych. Część produktów może zdrożeć, a w przypadku innych ceny mogą spaść.

W założeniu nowa matryca VAT ma uprościć system stawek. Zgodnie z jej założeniami niższy VAT obejmie np. produkty dla niemowląt (w tym żywność dla najmłodszych, ale także pieluszki), zupy i żywność dietetyczną oraz owoce cytrusowe i tropikalne. W przypadku tych produktów od 1 lipca stawka VAT spadnie z 8 do 5 proc – informuje businessinsider.com.pl.

W serwisie czytamy też, że zmniejszy się też stawka na pieczywo i wyroby ciastkarskie. Dotychczas były one objęte trzema różnymi stawkami, w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości. Teraz wszystkie będą opodatkowane 5 proc. stawką.

Z kolei wyższym podatkiem objęte zostaną skorupiaki (z 5 proc. na 23 proc.), a także lód używany do celów spożywczych czy drewno opałowe (w tych dwóch przypadkach z 8 proc. na 23 proc.). Stawki mają wzrosnąć również w przypadku niektórych przypraw nieprzetworzonych i napojów.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej na businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Arezo 22.06.2020

    W krainie bezmozgowcow wszystko jest możliwe, dla 60 % ludzkosci osmiornice sa podstawowym źródłem białka, najlepiej przyswajalne przez dzieci, żywnością prawie zdrowotna, dla polowy ludzkosci skorupiaki sa podstawą żywności jedynie w krainie Troglodytow uważana są za luksus.

  • h2o 22.06.2020

    brawo wy!
    taniej będzie zamówić setę wódy niż 100g krewetek czy ośmiornicy... a to wszystko z czystej zemsty na PO ;-)))

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.