30.04.2020/08:03

VAT nie zostanie obniżony. Minister finansów zabrał głos

Stawki podatku VAT mogą nie zostać obniżone, jak obiecywał PiS podczas kampanii wyborczej. Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w wywiadzie udzielonym se.pl, że sytuacja może ulec zmianie na skutek pandemii i kryzysu gospodarczego.

Obniżenie VAT, o którym mówił Tadeusz Kościński miało dotyczyć powrotu do stawek 7 i 22 proc. z obecnie obowiązujących 8 i 23 proc.

– Biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki gospodarcze sprzed epidemii, obniżenie stawki VAT w najbliższym czasie wydawało się realne – podkreślił minister finansów.

Tadeusz Kościński dodał, że resort wprowadził do ustawy o VAT rozwiązanie, które pozwala na automatyczne obniżenie stawek VAT w sytuacji, w której czynniki makroekonomiczne będą na to pozwalały. – Pamiętajmy, że VAT to główne źródło wpływów do budżetu. Wszelkie ruchy na stawkach VAT muszą być dokonywane rozważnie – dodał. 

Minister przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku w ramach nowej matrycy obniżono VAT na e-booki. W tym również audiobooki z 23 proc. do 5 proc. oraz na e-prasę z 23 proc. do 8 proc. VAT. 

Od lipca zaczną obowiązywać kolejne obniżone stawki VAT. – Np. produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe obniżymy z 8 proc. do 5 proc. VAT. Niektóre rodzaje pieczywa i ciastek z 23 proc. do 5 proc. VAT. W związku ze stanem epidemii środki dezynfekujące nabrały charakteru „produktów pierwszej potrzeby”. Stawką 8 proc. objęto zatem środki bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, które wykorzystywane są do ochrony zdrowia – powiedział w wywiadzie szef resortu finansów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Teodor 04.05.2020

  A co z innymi kłamstwami pisu?
  Milion samochodów elektrycznych ?
  3 miliony mieszkań ?
  Likwidacja podatku od lokat ?
  Likwidacja podatku od kopalin ?
  Podniesienie limitu wolnego od podatku dla wszystkich ?
  Pisowskich kłamstw było znacznie więcej.

 • podatnik 30.04.2020

  Kłamaliśmy, kłamiemy, będziemy kłamać - credo rządu Populizmu i Socjalizmu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.