01.03.2017/11:35

W 2016 r. sieci hipermarketów zanotowały w Polsce wzrost sprzedaży

W I i IV kw. 2016 roku format hipermarketów zanotował na polskim rynku dodatnią dynamikę sprzedaży i zakończył rok na plusie. Co ciekawe w ostatnim kwartale ub. r. wartość sprzedaży w kanale hipermarketów była wyższa niż formatu supermarketów.

Od lat sprzedaż hipermarketów to równia pochyła. Od 2013 roku, czyli przez kolejne 16 kwartałów, sprzedaż w największych sklepach nie była na minusie tylko dwukrotnie. Ostatni kwartał ub. r. był dopiero trzecim takim okresem w ciągu minionych 5 lat. 

Rok 2016 był wyjątkowy dla hipermarketów w Polsce. Po raz pierwszy od 2013 r. największy format sklepów zakończył rok na plusie. Aby podkreślić wagę tej informacji wystarczy dodać, że według firmy Nielsen w ciągu trzech ostatnich lat hipermarkety były na minusie przez 13 kwartałów, raz wyszły na zero (III kw. 2015 r.), a dwukrotnie odnotowały wzrost sprzedaży o 1,3 proc. (w I kw. 2016 r.) i 2,6 proc. (w IV kw. 2016 r.). W II i III kw. sprzedaż w największych formatach spadła kolejno o 0,6 proc. i 0,8 proc. należy jednak podkreślić, że pewne wyhamowanie tendencji spadkowej w przypadku hipermarketów było już widoczne w 2015 r.

Trudno jednak wyrokować, czy trend ten się utrzyma. Supermarkety traciły systematycznie sprzedaż na rzecz dyskontów, ale ich wyniki w drugim pod koniec ub.r. zaczęły znów rosnąć. Największymi graczami na rynku hipermarketów w Polsce pozostaje Auchan, Carrefour oraz Tesco. 

Pozytywny wynik sprzedaży hipermarketów to duże zaskoczenie, które staje się sensacją, gdy uważniej przeanalizuje się wyniki podane przez Nielsena. Wynika z nich bowiem, że sprzedaż hipermarketów była większa niż kanału supermarketów, które regularnie odbierały klientów największym placówkom. Takiej sytuacji nie było od lat.

Należy jednak zaznaczyć, że sprzedaż w supermarketach rosła przez cały 2016 r. Chociaż jej dynamika słabła z 6,5 proc. w I kw. (2,7 proc. w II kw., 0,9 proc. w III kw.) do 1,9 proc. w IV kw. ub. r.

Jednocześnie według danych GUS sprzedaż detaliczna w IV kw. 2016 r. wzrosła o 5,6 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Pracus 05.03.2017

    30 kwietnia koniec ezakupy Tesco http://solidarnosc-tesco.pl

  • Pracus 05.03.2017

    30 kwietnia koniec ezakupy Tesco [url="http://solidarnosc-tesco.pl"]http://solidarnosc-tesco.pl[/url]

  • Klient 01.03.2017

    A kiedy standardem bedzie mozliwosc skorzystania w kazdym sklepie z kasy samoobslugowej? W hipermarkecie Auchan przy Bukowskiej nie ma takiej kasy chociaz w sasiednim sklepie w Komornikach jest. W Kauflandach tez nie ma kas samoobslugowych (Poznan Al. Solidarnosci).

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.