19.01.2017/15:34

W 2016 r. sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o prawie 6 proc.

W grudniu 2016 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,1, wobec wzrostu o 7,4 proc. w listopadzie 2016 r. oraz o 7,0 proc. w grudniu 2015 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 20,6 proc. W okresie styczeń - grudzień 2016 r. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w skali roku o 5,7 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Według GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2016 r. była wyższa w skali roku dla większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost zaobserwowano w grupie podmiotów handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 16,4 proc. wobec spadku o 6,0 proc.
przed rokiem). Wzrost ten m.in. był wynikiem zmian organizacyjnych przedsiębiorstw, jakie miały miejsce w końcu 2015 r.

Niższą sprzedaż w skali roku wykazały jednostki zaklasyfikowane do grupowania „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (o 12,4 proc. wobec wzrostu o 33,5 proc. przed rokiem), co również było związane ze zmianami organizacyjnymi w poprzednim roku oraz „pozostałe” (o 8,4 proc. wobec spadku o 4,9 proc. przed rokiem).

W grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się sprzedażą tekstyliów, odzieży i obuwia (o 16,3 proc.).

W okresie styczeń - grudzień 2016 r. sprzedaż detaliczna była o 5,7 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,7 proc. w 2015 r.).

Koniec deflacji cen detalicznych - komentarz Krystiana Jaworskiego, ekonomisty Credit Agricole Bank Polska S.A.Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w grudniu o 6,4 proc. r/r wobec 6,6 proc. w listopadzie, co było poniżej naszej prognozy (6,9 proc.) i powyżej konsensusu rynkowego (6,1 proc.). Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w grudniu o 6,1 proc. r/r wobec 7,4% w listopadzie. Głównym źródłem niższego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej było zmniejszenie dynamiki w kategorii "pozostałe” z -0,6 proc. r/r w listopadzie do -8,4 proc. w grudniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż po raz pierwszy od marca 2013 r. odnotowaną dodatnią dynamikę cen produktów uwzględnionych w ramach sprzedaży detalicznej (0,3 proc. r/r wobec -0,7 proc. w listopadzie). W całym IV kw. realna sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 6,0 proc. r/r wobec wzrostu o 6,2 proc. w III kw., co stanowi wsparcie dla naszej prognozy stabilizacji dynamiki konsumpcji prywatnej w IV kw. względem III kw. (3,9 proc. r/r).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.