14.01.2021/00:52

W 2020 r. Biedronka przekroczyła zakładane plany rozwoju. Czy zaskoczy rynek w 2021 r.?

W 2020 roku spółka Jeronimo Martins Polska otworzyła 129 nowych sklepów i dodała netto do sieci 113 placówek, kończąc rok łącznie z 3115 dyskontami. Operator zmodernizował również 267 sklepów. Co dalej?

Rok 2019 Biedronka zakończyła liczbą 3002 sklepów. W ciągu 12 miesięcy sieć otworzyła  129 nowych i zamknęła 16 placówek, tym samym dodała do sieci 113 placówek netto. Operator zakończył ubiegły rok z 3115 dyskontami.

Najsłabszy pod względem liczby otwarć był I kw. ub. roku gdy Biedronka uruchomiła 11 placówek, w kolejnych dwóch kwartałach było to kolejno 23 i 18 sklepów. Należy jednak pamiętać, że w zasadzie od marca firma miała do czynienia z rozwijającą się pandemią, a następnie lockdownem, który wstrzymał lub opóźnił wiele planowanych i rozpoczętych inwestycji. Dopiero IV kw. ub. r. nastąpiło ostre przyspieszenie i sieć uruchomiła 77 placówek, w tym kilkanaście w ciągu ostatnich dni 2020 r. To pokazało determinację władz wirmy w realizacji planów.

Warto dodać, że w 2020 r. Biedronka zwiększyła powierzchnię swoich sklepów z ponad 2 do 2,12 mln mkw. W samym IV kw. firma dodała do swoich zasobów niemal 52 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Przypomnijmy, że na koniec III kw. 2020 r. firma informowała, że może mieć problem ze zrealizowaniem zapowiadanych planów ekspansji, które zakładały uruchomienie ok. 100 placówek. Problemem miała być pandemia i problemy na rynku budowlanym. Firma pokazała jednak niezwykłą skuteczność i elastyczność otwierając niemal 130 sklepów i dodając do sieci 113 placówek netto.

Władze firmy Jeronimo Martins nie poinformowały jeszcze o planach rozwoju na kolejny rok, który także będzie dużym wyzwaniem, ale patrząc na ostatnie lata będą zapewne chciały utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju. Być może otwarcie pierwszego franczyzowego dyskontu, które miało miejsce w ubiegłym roku, to sygnał, że Biedronka zaskoczy rynek i przyspieszy rozwój budując swoją pozycję w mniejszych miejscowościach i wsiach. Firma zapowiadała, to już jakiś czas temu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także