21.01.2019/23:10

W handlu spożywczym szybka cyfryzacja relacji klient-marka jest dużym wyzwaniem

W 2018 roku branża handlu spożywczego spadła w Polsce na siódmą pozycję w zestawieniu przygotowanym przez firmę KPMG. W badaniu branża nie została oceniona najlepiej w ramach tzw. Sześciu Filarów Customer Experience (Empatia, Personalizacja, Czas i wysiłek, Rozwiązywanie problemów, Oczekiwania, Wiarygodność). Efektem jest mniej marek z tej branży (tylko 4 z 16 objętych badaniem) na liście TOP 100 Marek.

Jak wskazują eksperci KPMG spożywczy handel detaliczny to branża, w której konsument podejmuje decyzje w sposób rutynowy, a kluczowym kryterium decyzyjnym dla polskiego konsumenta jest cena i wygoda.

Marki dużych sieci sprzedaży żywności w Polsce posiadają własne aplikacje mobilne, z których konsumenci korzystają przede wszystkim w zakresie funkcjonalności programu lojalnościowego (gdzie za zebrane punkty należy mu się na ogół zniżka), albo specjalnych kuponów rabatowych lub promocji.

Inne funkcjonalności takie jak lokalizacja najbliższego sklepu, jego godziny otwarcia, możliwość tworzenia listy zakupów, przeglądanie oferty promocyjnej, czy też informacje tematyczne i porady na temat kuchni i przepisów gotowania, czy zdrowej żywności, mają dla klientów dużo mniejsze znaczenie.

Celem marek żywnościowych jest, podobnie jak w innych branżach, pozyskanie jak największej ilości danych na temat klienta, jego koszyka zakupowe, preferencji, trendów itp. Takie informacje są w tym przypadku wykorzystywane także pod kątem personalizacji marketingu cyfrowego kierowanego do konsumenta.

Bardzo ważne staje się w tym przypadku dotarcie do klienta z zupełnie nowymi towarami, które powinny być interesujące ze względu na jego indywidualne preferencje. Zważywszy na naturę relacji klienta z markami w tej branży, oraz bardzo niskie marże, bardziej dynamiczna cyfryzacja relacji klient-marka jest wyzwaniem.

Warto podkreślić,że w zestawieniu przygotowanym przez firmę KPMG najwyższe oceny zyskała sieć Biedronka, na kolejnych pozycjach znalazły się Auchan, Kaufland i Lidl. Przy czym Auchan zanotował najbardziej spektakularny wzrost, zaś Lidl spadek z pozycji drugiej na czwartą. W porównaniu z poprzednią edycją badania z zestawienia wypadła sieć Tesco.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.