12.05.2017/16:33

W kwietniu br. potaniały papierosy i alkohole, w górę poszły ceny mięsa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3 proc. (w tym usług – o 0,7 proc., a towarów – o 0,1 proc.) – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,0 proc.), w zakresie transportu (o 0,7 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,07 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,02 p. proc.

W kwietniu br. ceny żywności pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem (wobec spadku o 0,5 proc. w marcu br.). Najbardziej podrożało mięso (przeciętnie o 0,9 proc., w tym mięso wieprzowe – o 3,3 proc., wołowe i cielęce – o 0,6 proc., wędliny – o 0,4 proc., przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili także za ryż (o 0,4 proc.), pieczywo (o 0,3 proc.) oraz warzywa (o 0,1 proc.). Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W kwietniu br. niższe były natomiast ceny mąki (o 3,0 proc.), tłuszczów zwierzęcych (o 2,1 proc.) i roślinnych (o 1,8 proc.). Tańsze niż w marcu br. były owoce (o 0,9 proc.) oraz ryby i owoce morza, a także cukier (po 0,4 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za jaja – o 0,9 proc., sery i twarogi – o 0,5 proc., jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 0,1 proc., przy wzroście cen mleka – o 0,2 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,2 proc.

Mniej niż w marcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 1,3 proc.), soki owocowe (o 1,1 proc.) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2 proc.). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Wzrosły natomiast ceny kawy, a także soków warzywnych i owocowo-warzywnych (po 0,2 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6 proc., a za napoje alkoholowe o 0,3 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,5 proc. i 2,4 proc. wyższym niż w marcu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w kwietniu br. o 0,2 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,2 proc.). Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,7 proc.), a także zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,4 proc.). Ceny nośników energii były wyższe niż w marcu br. o 0,1 proc.. Wprowadzenie nowych taryf za paliwa gazowe wpłynęło na wzrost cen gazu (o 0,6 proc.).

Nieznacznie więcej niż przed miesiącem płacono także za opał (o 0,1 proc.). Ceny energii elektrycznej i cieplnej pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. W kwietniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1 proc.. Tańsze były środki czyszczące i konserwujące (o 0,4 proc.) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.). Ceny mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego pozostały na poziomie notowanym w marcu br. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono natomiast za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,4 proc.) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.