03.04.2017/23:38

W kwietniu ceny w sklepach mogą wzrosnąć o ponad 2 proc.

Według wstępnych danych inflacja w marcu spadła do 2 proc. r/r z poziomu 2,2 proc. w lutym i była niższa od oczekiwań. Jednak w kwietniu -  zdaniem ekspertów BZ WBK - ceny mogą urosnąć trochę bardziej niż w lutym.

Według wstępnych danych inflacja w marcu spadła do 2 proc. r/r z poziomu 2,2 proc. w lutym i była niższa od oczekiwań (konsensus na poziomie 2,3 proc. r/r). Jak podkreślają analitycy BZ WBK nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące cen w poszczególnych kategoriach, ale ich zdaniem największym podejrzanym jeśli chodzi o źródło niespodzianki są ceny żywności, a w szczególności warzyw, które mocno drożały na początku roku, a ostatnio zaczęły spadać. Poza tym w marcu obniżyły się ceny paliw i gazu, a w innych kategoriach zapewne wciąż nie było śladu presji cenowej.

Eksperci Banku Zachodniego WBK przewidują, że w kwietniu inflacja może lekko wzrosnąć do 2,1 proc. r/r, ale od maja zapewne znajdzie się ponownie poniżej 2 proc. Dane powinny wyraźnie osłabić oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.