29.06.2016/15:38

W Mirabelce mamy pełną swobodę

Łuków to trzydziestotysięczne miasto w województwie lubelskim, które w ciągu kilku ostatnich lat przeżyło ekspansję sieci hipermarketów i dyskontów. Konkurencji dużych sieci nie przetrwało kilkadziesiąt sklepów. Są jednak kupcy, którzy nie boją się wyzwań i od lat rozwijają swoje firmy.

Sklep Jagoda znajduje się na jednej z bocznych ulic miasta. Prowadzą go od dwóch miesięcy państwo Agnieszka i Andrzej Bilscy. W kwietniu tego roku punkt przeszedł gruntowną modernizację. Przez kilka poprzednich lat mimo sporej powierzchni (140 mkw.) działał w zasadzie w formacie ladowym. W kwietniu tego roku został całkowicie przebudowany. Wymienione zostały wszystkie regały, sprzęt chłodniczy, zabudowano stoisko alkoholowe. Właściciele zdecydowali się na zakup zamkniętej, bezramkowej chłodni nabiałowej, która sprawdza się znakomicie. Zainstalowano też wydajną klimatyzację. Sklep wyposażono w nowoczesne oprogramowanie handlowe, wagi i monitoring. Dla klientów przygotowano dość szerokie alejki, plastikowe wózki sklepowe, kilka miejsc z promocyjnymi produktami oraz – na zbliżający się sezon letni – stoisko z lodami kulkowymi.

Zgodnie z planogramem

Właściciele mieli tylko kilka dni na podjęcie decyzji o przejęciu sklepu, jego modernizację i powtórne uruchomienie. Udało się to tylko dzięki sprawnej pracy kilkunastu osób: pracowników, rodziny właścicieli, załogi sieci Mirabelka, dostawców oprogramowania, wyposażenia oraz lokalnych hurtowni. Już w pierwszych dniach od otwarcia liczba klientów i obroty były znacznie wyższe od tych sprzed modernizacji.

Klientami sklepu są mieszkańcy osiedla oraz użytkownicy pobliskich ogródków działkowych. Coraz częściej też przyjeżdżają osoby z innych rejonów miasta skuszone atrakcyjnymi promocjami, gazetkami sieci oraz starannie dobranym asortymentem. Napoje ustawione są zgodnie z planogramami sieci, inne działy właściciele zorganizowali według własnej koncepcji. Jednym z najważniejszych działów jest niewielkie stoisko wędliniarskie zaopatrywane prawie wyłącznie w tradycyjne wyroby z okolicznych małych masarni. Osobiście wybierane i dostarczane do sklepu przez Andrzeja Bilskiego warzywa również cieszą się  powodzeniem. Sklep idealnie wpisuje się w format convenience – jest blisko, wygodnie, sympatycznie i niedrogo.

Towar wozili pociągiem

Sklep Jagoda to niejedyny sklep państwa Bilskich. Inspirację do uruchomienia pierwszego sklepu dała  Danuta Markowska – mama Agnieszki. Swoją przygodę z handlem rozpoczęli we wrześniu 1990 roku. Słowo „przygoda” nie jest tu przypadkowe. Pierwszy trzydziestometrowy, drewniany sklep nie miał ogrzewania. W pionierskich latach 90. sztuką było znalezienie towaru. Towar był często dowożony przez właścicieli pociągiem, dopóki nie kupili pierwszego samochodu, zdarzały się dostawy kilkuset kilogramów soli w 50-kilogramowych workach, które sprzedawały się tego samego dnia. Jako przygodę traktowali też właściciele wszystkie zmiany, które dotyczyły branży handlowej. Zaczynali, kiedy nie było jeszcze podatku VAT, towar ważyło się na wagach szalkowych, nikt nie słyszał o kasach fiskalnych, a pierwsze hipermarkety powstały dopiero wiele lat później. Z wyzwaniami rynku mierzą się dzisiaj trzy pokolenia. Oprócz właścicieli i mamy Agnieszki Bilskiej swój udział w sukcesie firmy mają też synowie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.