08.09.2016/10:32

W przyszłym tygodniu pierwsze czytanie projektu ustawy dot. wykorzystywania przewagi kontraktowej

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 13-14 września (wtorek i środa), odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Przypomnijmy, w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że parlament zajmie się wspomnianym projektem ustawy jeszcze na jesieni. To właśnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest autorem projektu ustawy, który do Sejmu wpłynął tuż przed parlamentarnymi "wakacjami" 25 lipca br., po zaakceptowaniu przez Radę Ministrów.

Jeśli planowana ustawa zostanie uchwalona i ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca roku, jej przepisy mogą zacząć obowiązywać już od połowy 2017 r. Zapisane w projekcie vacatio legis to sześć miesięcy. Nie można jednak wykluczyć, że ulegnie ono zmianie.

W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisano, że celem proponowanej legislacji jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych na każdym etapie łańcucha dostaw. Zgodnie z projektem ustawy, każdy przedsiębiorca, który podejrzewa, że wobec niego nieuczciwie stosowana jest przewaga kontraktowa, będzie mógł to zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W takiej sprawie prezes UOKiK będzie wszczynał postępowanie z urzędu, co ochroni zgłaszającego przed identyfikacją. Wszczęcie postępowania może być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które nie powinno trwać dłużej niż 4 miesiące, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie dłużej niż 5 miesięcy.

Zgodnie z projektem ustawy, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie odpowiedzialny za eliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych.

Zakazane będzie nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy oraz dostawcy względem nabywcy. Może ono polegać m.in. na nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy i wydłużeniu terminów płatności za dostarczone towary oraz uzależnieniu zawarcia lub kontynuowania umowy od spełnienia przez jedną ze stron świadczenia nie mającego związku z zawartym kontraktem.

Przepisy nowej ustawy będą stosowane, jeżeli łączna wartość obrotów – w roku wszczęcia postępowania w sprawie praktyk polegających na nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej  lub w którymś z dwóch lat poprzedzających wszczęcie postępowania – między nabywcami i dostawcami produktów przekracza 50 tys. zł oraz obrót dostawcy lub nabywcy (w roku poprzedzającym postępowanie), który stosował przewagę kontraktową  przekroczył 100 mln zł.

Kontrolerzy będą mogli żądać udostępnienia dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz wejścia do budynków i lokali oraz środków transportu. Za uchylanie się od udzielenia informacji lub utrudnianie rozpoczęcia bądź przeprowadzenia kontroli prezes  UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę do równowartości 50 mln euro.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • f1rsttt 09.09.2016

    Pierwszy!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.