08.03.2019/08:26

W sklepach zabraknie papierosów?

Od maja dystrybucja papierosów zostanie objęta systemem elektronicznego śledzenia. Problem w tym, że system ten jeszcze nie istnieje, brakuje rozporządzenia, a nawet ustawy... - pisze Rzeczpospolita.

Do systemu zarejestrować się musi nawet 100 tys. podmiotów. Problem w tym, że nie mają do czego. Brakuje nawet podstawy prawnej, a zasady są nieubłagane - system musi działać od maja. W innym przypadku z fabryk papierosy nie dotrą do sklepów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa zostanie uchwalona w kwietniu. Jeśli, bo senat nie może mieć żadnych poprawek a prezydent musi ją błyskawicznie podpisać. Potem trzeba jeszcze przygotować rozporządzenie i system informatyczny. Graniczna data to 20 maja - po tym terminie system musi działać, żeby producenci mogli dostarczać papierosy do sklepów.

Zdaniem ekspertów nawet, jeśli 20 maja system nie będzie gotowy, sklepy i hurtownie będą miały jeszcze zapasy na dalsze funkcjonowanie. Znaczne problemy będą mieli eksporterzy - a 80 proc. polskiej produkcji idzie na eksport.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.