19.09.2016/18:44

W sprzedaży sklepów nadal nie widać efektów programu 500+

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu o 5,6% r/r wobec wzrostu o 2,0% w lipcu, co było powyżej prognozy CABP (4,3%) i konsensusu rynkowego (4,5%).

Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna zwiększyła się w sierpniu o 7,8% r/r wobec wzrostu o 4,4% w lipcu. W kierunku przyspieszenia realnego wzrostu sprzedaży detalicznej oddziaływały przede wszystkim wyższe dynamiki w kategoriach "pojazdy samochodowe, motocykle, części” (17,6% r/r w sierpniu wobec 1,9% w lipcu), "pozostałe” (0,9% wobec -8,4%) oraz "paliwa” (3,6% wobec 1,1%).

Na poprawę sytuacji w handlu detalicznym wpłynął głownie pozytywny efekt statystyczny związany z korzystną różnicą w liczbie dni roboczych. Eksperci Credit Agricole Bank Polska uważają, że dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej w ograniczonym stopniu odzwierciedlają popyt konsumpcyjny realizowany z użyciem środków z programu Rodzina 500+. - Naszym zdaniem, środki te przeznaczone są bowiem w dużym stopniu na usługi lub zakupy w sklepach zatrudniających poniżej 10 osób – komentuje Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Ze względu na obserwowany w ostatnim czasie wzrost skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania, potencjał do dalszego silnego przyspieszenia sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach jest zdaniem ekspertów Credit Agricole Bank Polska ograniczony. - Dzisiejsze dane stanowią lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 4,0% r/r w III kw. wobec 3,3% w II kw.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kw. – podsumowuje Krystian Jaworski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.